Više od 10 milijuna Australaca nalazi se u karanteni zbog ponovnog širenja koronavirusa zemljom, a Brisbane je u utorak postao četvrti veliki grad koji je građanima naredio da ostanu kod kuće.
Trodnevna karantena u Brisbaneu, koja počinje u utorak navečer, uvedena je nakon što su takve mjere zadnjih dana uveli Sydney, Perth i Darwin.
"To su teške odluke", rekla je premijerka Queenslanda, Annastacia Palaszczuk, nakon što je Australija potvrdila 23 zaraženih u 24 sata.
"Uveli smo karantene u velikim gradovima jer prekomorski putnici donose virus ovamo", dodala je.
Australija se bori sa širenjem zaraze delta varijantom virusa, koja se prvi put pojavila u Indiji.
Cijepljenje napreduje sporo. Obje doze cjepiva primilo je manje od pet posto odraslih.
U Perthu je od utorka ujutro na snazi četverodnevna karantena nakon što je broj zaraženih porastao na troje.
Najveće žarište je u Sydneyju, gdje je od sredine lipnja 150 ljudi pozitivno na covid-19. Karantena je proglašena na dva tjedna.
U karanteni je i Darwin zbog malog žarišta povezanog s obližnjim rudnikom zlata. Ondje živi autohtono stanovništvo za koje se strahuje da je podložnije virusu.
Novi Zeland je u utorak objavio da će djelomično obnoviti putovanja u i iz Australije od 5. srpnja, ako ne bude novozaraženih.
Australski premijer Scott Morrison odlučio je da će cijepljenje biti obvezno za njegovatelje za starije i za zaposlenike hotela u kojima se boravi u karanteni, a AstraZenecino cjepivo bit će dostupno mlađima od 60 godina koji potpišu obrazac da prihvaćaju rizik od cijepljenja.
Australija je od početka pandemije prijavila preko 30.000 zaraženih i 910 umrlih na 25 milijuna stanovnika.