Izađe li SAD iz sporazuma o nuklearnom naoružanju, svijet će ući u razdoblje neizvjesnosti, rekao je stručnjak za sigurnosna i geopolitička pitanja Vlatko Cvrtila.
Napuštanje sporazuma, navodi, značilo bi da se zemlje potpisnice mogu ponašati slobodno, odnosno da nema nikakvih ograničenja, monitoringa ni obveze izvještavanja što se radi, a to otvara put novoj utrci u naoružanju. Podsjetimo, američki predsjednik Donald Trump najavio je da se SAD povlači iz nuklearnog sporazuma o uništenju i zabrani proizvodnje projektila srednjeg dometa, koji su prije 30 godina potpisali tadašnji američki predsjednik Ronald Reagan i sovjetski predsjednik Mihail Gorbačov.
- Krše ga već godinama i ne znam zašto predsjednik Obama nije o njemu pregovarao ili se povukao. Nećemo dopustiti da krše nuklearni sporazum i proizvode oružje, dok nama to nije dopušteno - izjavio je Trump i najavio kako će SAD nastaviti s razvojem oružja. Odmah je stigao i odgovor Rusije, koja optužbe kategorički odbacuje i navodi da su “bili i ostaju privrženi ugovoru”. No jasno su poručili kako će biti prisiljeni odgovoriti na isti način ako SAD počne razvijati nove rakete srednjeg dometa. U Moskvu je doputovao John Bolton, savjetnik za nacionalnu sigurnost američkog predsjednika, a ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu trebao bi objasniti američki stav. Bolton sporazum smatra zastarjelim jer se odnosi samo na SAD i Rusiju, a ne i na Kinu, Iran i Sjevernu Koreju, kojima je dopušteno razvijati balističke i krstareće rakete srednjeg dometa.
- Imamo ovu neobičnu okolnost da SAD i Rusija imaju bilateralni dogovor koji se ne odnosi na druge države u svijetu - rekao je Bolton.
Rusi su svjesni da sporazum o razoružanju ima svoje slabe točke, no smatraju da je američki pristup o izlasku bez pružanja alternative opasan.
- Svakako postoje slabe točke sporazuma, no njegovo napuštanje bez planiranja nečeg novog je ono što ne odobravamo - rekao je Dmitrij Peskov, glasnogovornik Kremlja. Naš stručnjak za sigurnosna pitanja Cvrtila nada se da će čelni ljudi SAD-a i Rusije imati dovoljno razuma te da neće napustiti sporazum. Sve što se trenutačno zbiva, kaže. oblik je prijetnje i pritiska u novim okolnostima međunarodnih odnosa. - Arsenalom koji trenutačno postoji svijet se može uništiti 15 puta - napomenuo je Cvrtila.
Sporazumi o razoružavanju kamen su spoticanja između dviju velesila, a mnoge od njih uskoro bi trebalo obnoviti.
Preliminarni dogovor o sastanku Trumpa i Putina u Parizu
Postignut je preliminarni dogovor o sastanku američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina u Parizu prigodom obiježavanja završetka Prvog svjetskog rata 11. studenoga, objavio je u utorak visoki dužnosnik Kremlja.
Jurij Ušakov rekao je novinarima da su Putin i Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton, koji su se sastali u utorak u Moskvi, potvrdili preliminarni dogovor o sastanku šefova država u Parizu.
"Planiramo .. bilateralni sastanak naših predsjednika", rekao je Ušakov.
Bolton je na početku sastanka s Putinom rekao da bi "predsjedniku Trumpu bilo jako drago sastati se s vama u Parizu u prigodom komemoracija 100. obljetnice primirja".
"Bilo bi korisno nastaviti izravni razgovor s predsjednikom Sjedinjenih Država. Na primjer u Parizu, ako je američka strana zainteresirana za te kontakte", rekao je Putin.
Dvojica čelnika će doći u Pariz 11. studenoga na svečanosti kojima će biti obilježen kraj Prvog svjetskog rata, a na kojima se očekuje dolazak više od 60 šefova država i vlada, među njima i Hrvatske.
Donald Trump i Vladimir Putin održali su prvi bilateralni summit u Helsinkiju u srpnju. Nakon toga su američkom predsjedniku u zemlji upućene brojne kritike jer je bio vrlo pomirljiv prema ruskom kolegi.