Vlada Slovenije je na današnjoj sjednici usvojila prijedlog zakona o uređenju određenih pitanja u vezi s prekršajima počinjenim za vrijeme važenja mjera za sprječavanje širenja zarazne bolesti covid-19.
Prijedlog zakona upućuje se Narodnoj skupštini na razmatranje po redovnom postupku, piše Delo. Zakonom je, između ostalog, predviđen i povrat plaćenih ili naplaćenih kazni u postupcima koji su pokrenuti za vrijeme mandata prethodne Vlade po osnovama koje su se pokazale nesuglasnima s Ustavom. Dominika Švarc Pipan, ministrica pravosuđa, u izjavi nakon sjednice Vlade iznijela je neke detalje u vezi s prijedlogom zakona.
- Vlada ovim zakonom ispunjava jednu od ključnih koalicijskih obveza, da ćemo zaustaviti one prekršajne postupke iz razdoblja epidemije i vratiti kazne koje su plaćene ili naplaćene. One su uvedene u mandatu prethodne Vlade na zakonskoj osnovi, koja se pokazala nesuglasnom s Ustavom zbog povrede načela zakonitosti - kaže ministrica.
Prema njezinim riječima, Ustavni sud je u više odluka utvrdio neustavnost pojedinih odredaba Zakona o zaraznim bolestima i Zakona o javnom okupljanju, na temelju kojih su u prošloj Vladi donesene uredbe koje su bile temelj za navedeni prekršajni postupak.
Ukupni iznos kazni je oko 5,7 milijuna eura
U analiziranom razdoblju od 7. ožujka 2020. do 30. svibnja 2022. pokrenuto je više od 62.000 prekršajnih postupaka u Sloveniji, a ukupan iznos izrečenih kazni je oko 5,7 milijuna eura. Oko 30 posto tih kazni u ukupnom iznosu dobrovoljno je plaćeno ili naplaćeno, a oko 70 posto još je neplaćeno ili u oporavku. Nacrt zakona predviđa obustavu svih tekućih prekršajnih postupaka i postupaka u vezi s radom za opću korist te obustavu postupaka u vezi s izvršenjem alternativne kazne zatvora, kao i obustavu postupaka za naplatu novčanih kazni i troškova prekršaja. Predviđen je i potpuni povrat novčanih kazni, troškova prekršajnog postupka i troškova prisilne naplate te oduzete imovinske koristi.
Predviđeno je i saniranje pravnih posljedica prekršaja obuhvaćenih zakonom, odnosno automatsko brisanje podataka iz evidencija tijela za prekršaje i evidencija pravomoćnih sudskih odluka, a u razdoblju od stupanja na snagu zakona do stvarnog brisanja podataka, ti se podaci neće unositi u potvrde o izdavanju iz prekršajne evidencije.