Danas smo završili konzultacije za kandidata za novog ministra obrane. Nakon što sam razriješio Marija Banožića najprije smo jutros održali konzultacije na razini HDZ-a i predložio sam Ivana Anušića i dobio je podršku svih kolega - rekao je premijer Andrej Plenković nakon ekspresnih konzultacija u kojima su izabrali nasljednika Marija Banožića koji je razriješen nakon što je izazvao tragičnu prometnu nesreću.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Vjerujem da će vrlo kvalitetno obavljati dužnost do kraja mandata ove naše druge Vlade. On je odmah na tu ponudu i pristao - dodao je Plenković.
Ivan Anušić na funkciji župana osječko-baranjskog je od proljeća 2017. godine, a na izborima 2021. godine izabran je u drugi mandat.
Prije toga punih 12 godina bio je načelnik Općine Antunovac.
Rođen je 13. listopada 1973. u Osijeku, a odrastao sedam kilometara dalje, u Antunovcu. Višu stručnu spremu stekao je na zagrebačkom Kineziološkom fakultetu, tada znanom kao DIF.
Od lipnja 1991. maloljetni je dragovoljac Domovinskog rata. Kao pripadnik Zbora narodne garde, 106. i 130. brigade, pripadnik specijalne policije MUP-a, Vojne policije i 3. Gardijske brigade prošao je brojna ratišta.
Brat mu poginuo 1991. a djed stradao na Bleiburgu
Nositelj je brojnih vojnih odlikovanja, Spomenice Domovinskog rata i odlikovanja za sudjelovanje u vojno-redarstvenoj akciji Bljesak.
- Napustio sam Građevinsku školu u trećem razredu i otišao u rat, još u travnju 1991. Antunovac je ugrožavala Tenja. Nisam dvojio ni sekunde i nas smo sva tri brata i otac završili na bojištu – ispričao je svojedobno za Večernji list.
Bilo mu je tada 17 godina, jednome bratu 25, a drugome 28 godina.
Anušićev djed stradao na Bleiburgu.
– Otac mi branio da idem u rat, tražio je da vratim oružje i uniformu koju sam zadužio, ali ja sam bio spreman napustiti kuću i otići u rat, tu nije bilo nikakve dileme – prisjetio se.
Njegov brat Ante (25) poginuo je kod Paulin Dvora 16. prosinca 1991.
Iza njega je ostala trudna supruga.
– Nakon pada Antunovca, otišao sam se boriti na južno hrvatsko bojište. Oslobađali smo zaleđe Dubrovnika, u strogo tajnoj akciji koju je vodio Janko Bobetko. Trideset posto branitelja iz te se operacije nikada nije vratilo, nisu im pronađeni ni ostaci. Imao sam tada 18 godina i pohvaljen sam za hrabrost – kazao je tada.
HDZ-u se priključio kad su mnogi bježali iz njega
U politiku je Anušić ušao 1993. godine kad se pridružio redovima HSP-a.
U načelničku fotelju zasjeo je kao pravaš, ali se poslije razišao s HSP-om pa je politički put nastavio kao nezavisni.
U HDZ je prešao u trenutku pritvaranja Ive Sanadera, kad je stranka bila na najnižim razinama.
Kada je svojim Antunovčanima obznanio tu svoju odluku, govorili da više neće glasovati za njega. No na lokalnim izborima ponovno je osvojio mandat, i to gotovo s 70 posto glasova u prvom krugu.
Za predsjednika Županijskog odbora HDZ-a Osječko-baranjske županije izabran je u ožujku 2014., a dvije godine poslije ponovno je izabran na istu dužnost.
Bio je saborski zastupnik u 8. sazivu Hrvatskog sabora te je ujedno obnašao dužnost potpredsjednika Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije, a bio je i član Odbora za poljoprivredu te Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije.
Dužnost saborskog zastupnika obnašao je u 9. sazivu Hrvatskog sabora u kojem je bio predsjednik Odbora za ratne veterane i član Odbora za obranu.
S obitelji živi u Antunovcu i otac je četvero djece.
'Brkića cijenim kao čovjeka, ratnika, domoljuba i političara'
Anušić je bliski prijatelj Milijana Brkića, s kojim se upoznao tijekom rata, još 1993. godine na Velebitu. Politički su se pak povezali 2013., kada je Anušić izabran za predsjednika osječko-baranjskog HDZ-a, čiji je povjerenik bio Brkić.
- Pomogao mi je u mom političkom radu i kao prijatelja ga cijenim jer smo zajedno ratovali, što nikada ne mogu zaboraviti. Ipak, radije bih za sebe rekao da nisam ničiji čovjek - ja sam čovjek stranke i ljudi koji me biraju oni su koji mi vjeruju - odgovorio je Anušić jednom prilikom novinarima istaknuvši da Brkića cijeni kao čovjeka, ratnika, domoljuba i političara.