Macron je izrazio sućut šeiku Muhamedu, čiji je polubrat šeik Kalifa umro u petak nakon duge bolesti. Očekuje se da će u Abu Dabi, prijestolnicu naftom bogatih Ujedinjenih Arapskih Emirata, u nedjelju i ponedjeljak stići britanski premijer Boris Johnson, američka potpredsjednica Kamala Harris, državni tajnik SAD-a Antony Blinken i izraelski predsjednik Isaac Herzog.
Šeika Muhameda, koji je zbog bolesti Kalife bio duže vrijeme de facto vođa UAE-a, jednoglasno je za predsjednika odabralo sedam emirata u subotu.
Poznat po inicijalima "MBZ", šeik Muhamed preuzeo je glavnu ulogu u zemlji nakon što se šeik Kalifa povukao iz javnosti 2014. godine, kada je pretrpio moždani udar. Nije objavljen uzrok njegove smrti.
Čelnici Egipta, Iraka, Jordana, Omana i Tunisa te de facto lider Sudana, neki su od dostojanstvenika koji su u subotu izrazili sućut zbog smrti predsjednika UAE-a.
Bliski saveznik UAE-a saudijski prijestolonasljednik i de facto lider princ Muhamed bin Salman čestitao je novom predsjedniku, dok je indijski premijer Narendra Modi na Twitteru pohvalio njegovo "dinamično i vizionarsko vodstvo".
Macron i Johnson po drugi su put u posljednjih nekoliko mjeseci posjetili Abu Dabi. Johnson je u ožujku neuspješno pokušao nagovoriti UAE i Saudijsku Arabiju da podignu proizvodnju nafte nakon ruske invazije na Ukrajinu koja je dovela do porasta cijena nafte.
UAE je potpisao ugovor, vrijedan 14 milijardi eura, o kupnji 80 višenamjenskih borbenih zrakoplova Rafale tijekom prethodnog Macronovog posjeta u prosincu.
Odnosi UAE-a i SAD-a pogoršali su se u mandatu Joea Bidena zbog bliskih veza Abu Dabija i Moskve te povratka SAD-a u pregovore o nuklearnom sporazumu s Iranom koji zaljevske zemlje optužuju za pokušaj stvaranja kaosa u regiji.
Bogati UAE nametnuo se kao važan akter na promijenjenom Bliskom istoku uspostavom diplomatskih odnosa s Izraelom i pridruživanjem Saudijcima u ratu protiv pro-iranskih hutista u Jemenu.