To je to što me zanima!

Novac ostaje u udruzi: Vrhovni sud odbio žalbu obitelji Šitum

U slučaju smrti korisnika, sredstva prikupljena u organiziranoj humanitarnoj akciji ne predstavljaju ostavinsku imovinu korisnika, odnosno nisu nasljediva, odlučio je Vrhovni sud
Vidi originalni članak

Vrhovni sud je odbio reviziju Đane Atanasovske i Ivice Šituma koju su oni pokrenuli protiv udruge Hrabro dijete. Oni su tražili da im Udruga roditelja djece oboljele i liječene od malignih bolesti isplati 4,3 milijuna kuna sa zateznim kamatama. Vrhovni sud je također odlučio da roditelji Nore Šitum Udruzi moraju platiti troškove suđenja koji iznose 155.000 kuna sa zateznim kamatama. 
Sud je zaključio sljedeće:

- U slučaju smrti korisnika, sredstva prikupljena u organiziranoj humanitarnoj akciji ne predstavljaju ostavinsku imovinu korisnika, odnosno nisu nasljediva. 

ČAK 200.000 KUNA Ovršili su roditelje Nore Šitum: 'Uvjeren sam, riječ je o osveti'

Podsjetimo, Đana i Ivica su skupili osam milijuna kuna za liječenje teško bolesne kćeri u SAD-u. Norini roditelji protiv udruge 'Hrabro dijete' podigli su tužbu zbog toga kome pripada preostalih četiri milijuna kuna prikupljenih u humanitarnoj akciji za liječenje djevojčice, no sud u Novoj Gradiški u travnju 2015. tužbu je odbio i odlučio da će s novcem raspolagati udruga 'Hrabro dijete'. Na odluku su se žalili, no i drugostupanjskom presudom na sudu u Slavonskom Brodu njihova je žalba odbijena. Došli su i do Vrhovnog suda koji je presudio u korist Udruge.  

ISPOVIJEST Roditelji Šitum: Ne dopuštamo više da se blati ime naše Nore

Odvjetnik Šitumovih kaže da će podnijeti ustavnu tužbu. 

- Presuda je nerazumna, nerazborita, ne sadrži valjane i dostatne razloge o tome kome je pripadala ta humanitarna pomoć ili kakva su prava i obveze iz te humanitarne akcije nakon završetka. Druga stvar, sve ostaje sad na Ustavnom sudu i da odluči sad definitivno u toj pravnoj stvari. Protiv ove odluke Vrhovnog suda ćemo podnijeti ustavnu tužbu. Tako da ćemo imati dvije ustavne tužbe o kojim će se objedinjeno odlučiti na Ustavnom sudu. Definitivna odluka je nevjerojatno arbitrarna i nerazumna. Oni se pozivaju na zakon o humanitarnoj pomoći iz 2015. godine koji uopće nije bio na snazi u vrijeme održavanja humanitarne akcije. Ja to još nisam vidio u praksi da se pozivaju na zakon koji nije postojao u tom trenutku. To je za ne povjerovati. Apsolutno je nebitno što je kasnije zakonodavac eventualno neke nedostatke uklonio ili nije uklonio nekim novim zakonom. To je sasvim nebitno, a oni se na to pozivaju - rekao je Dean Španović za Dnevnik.hr. 

Idi na 24sata

Komentari 102

  • Uragan_1 16.03.2018.

    Pa kako ove ljude nije sram ? Da ste ljudi do ovog spora nije trebalo ni doći. Zbog čega taj neutrošeni novac nebo iskoristili za drugu djecu koja trebaju pomoć. Ma sramite se !

  • ćeprolje 16.03.2018.

    Lihvarski se bore za posao u ZG

  • 16.03.2018.

    Mnogi nisu uopće shvatili ( od silnog brojanja novca) da je Vrhovni sud RH primjenio zakon koji je donesen pune dvije (2) godine nakon smrti djevočice, a nije primjenjen zakon koji je bio na snazi u trenutku smrti, a odnosi se na novaca koji je bio prikupljen do tog trena ( smrti). Pravno ludilo. Suci i logika - jedni šumom - suci a logika drumom.

Komentiraj...
Vidi sve komentare