Iako se čini da je najgora faza pandemije koronavirusa prošla, još uvijek postoje slučajevi zaraze širom svijeta. No, čak četiri godine nakon pandemije znanstvenici još nisu sigurni koje sve posljedice zaraza ostavlja. Prema posljednjim istraživanjima koronavirus može ostaviti neizbrisiv trag na mozgu. Naime, studije su pokazale da virus može izazvati neurološke simptome poput gubitka pamćenja, koncentracije i oslabljene kognitivne funkcije kod nekih pacijenata, čak i nakon što se oporave. Rezultati novih studija zabrinuli su znanstvenike, te prema njima COVID-19 koji zahtijeva hospitalizaciju ili intenzivnu njegu može rezultirati oštećenjima mozga koja su jednaka 20-godišnjem starenju.
Analiza koju je provela klinička epidemiologinja Ziyad Al-Aly, a objavljena na The Conversationu i u Scientific Americanu, istražila je niz studija koje opisuju "neizbrisiv trag" koji COVID-19 ostavlja na ljudskom tijelu. Ovaj fenomen zabrinjava znanstvenike jer implicira da koronavirus može imati dugoročne posljedice na zdravlje mozga, što bi moglo utjecati na kvalitetu života i funkcionalnost oboljelih. COVID-19 može dovesti do niza problema, uključujući glavobolje, poremećaje napadaja, moždane udare, probleme sa spavanjem te trnce i paralizu živaca, kao i nekoliko poremećaja mentalnog zdravlja .
Evo nekih od najvažnijih dosadašnjih studija koje dokumentiraju kako COVID-19 utječe na zdravlje mozga:
- Ljudi koji su imali COVID-19 izloženi su povećanom riziku od kognitivnih nedostataka , poput problema s pamćenjem.
- Slikovne studije provedene na ljudima prije i nakon njihove infekcije COVID-19 pokazuju smanjenje volumena mozga i promijenjenu strukturu mozga nakon infekcije.
- Studija na ljudima s blagim do umjerenim COVID-19 pokazala je značajnu produljenu upalu mozga i promjene koje su razmjerne sa sedam godina starenja mozga.
- Teška bolest COVID-19 koja zahtijeva hospitalizaciju ili intenzivnu njegu može rezultirati kognitivnim nedostacima i drugim oštećenjima mozga koja su jednaka 20-godišnjem starenju.