Više od deset godina nakon njegova misterioznog nestanka, malezijske vlasti pripremaju novu istragu za letom MH370, koji je nestao s radara sat vremena poslije polijetanja iz Kuala Lumpura. Riječ je o Boeingu 777 koji je 8. ožujka 2014. godine letio prema Pekingu. U avionu je bilo 239 ljudi, što putnika što osoblja zrakoplova. Izgubio je komunikaciju s kontrolom zračnog prometa, a prethodne snimke radara pokazale su da je skrenuo s planirane rute. Istražitelji koji su godinama radili na ovom slučaju smatraju kako se zrakoplov srušio negdje u južnom Indijskom oceanu, no unatoč naporima nisu ga uspjeli pronaći. Pronađeni su samo dijelovi olupine za koje se vjeruje da su s MH370, a koje je struja nanijela na obale.
Malezijski ministar prometa Anthony Loke rekao je da je vlada načelno odobrila ugovor s američkom tvrtkom za istraživanje mora Ocean Infinity. Riječ je o ugovoru vrijednom 70 milijuna dolara, a dogovor je da se novac isplati jedino u slučaju pronalaska olupine. Ista ta tvrtka tražila je olupinu i 2018. godine, ali neuspješno. Uzaludna je bila i multinacionalna potraga okončana 2017. i "teška" 150 milijuna dolara, a trajala je dvije godine.
Iako je vlada "u načelu" prihvatila ponudu Ocean Infinityja, Loke je rekao da su pregovori o određenim uvjetima ugovora još u tijeku i da će biti finalizirani početkom sljedeće godine. Nova potraga obuhvatit će područje od 15.000 četvornih kilometara u južnom Indijskom oceanu, na temelju novih podataka za koje su vlasti utvrdile da su vjerodostojne.
- Nadamo se da će ovaj put biti pozitivan ishod. Pronalazak olupine obiteljima stradalih donio bi mir - kazao je Loke. Članovi obitelji nestalih pohvalili su ovu odluku.
- Osjećam se kao da sam dobila najbolji božićni dar ikad - rekla je Jacquita Gonzales, supruga nadzornika leta MH370 Patricka Gomesa, za New Straits Times.
I drugi članovi obitelji nestalih, kojima su protekle godine bile iznimno teške, govore kako im ovaj potez malezijske vlade budi nadu, zahvalnost, ali i tugu.
O nestanku zrakoplova pojavilo se mnoštvo teorija urote, od nagađanja da je pilot namjerno oborio zrakoplov do tvrdnji da ga je srušila strana vojska. Istraga iz 2018. otkrila je da su kontrole zrakoplova vjerojatno bile namjerno manipulirane kako bi skrenuo s kursa, ali nema zaključka tko stoji iza toga.