Neki Britanci koji su u četvrtak glasali za izlazak iz Europske unije u petak su - suočeni s rezultatom i mogućim posljedicama - zaključili da je to bila “dramatično pogrešna odluka”.
- Glasala sam za izlazak, ali da imam još jednu priliku, glasala bih za ostanak u EU. Jutros me sustigla realnost - rekla je studentica Mandy Suthi ITV Newsu.
Sličnog su mišljenja deseci tisuća Britanaca koji su na internetu htjeli potpisati peticiju vladi za pokretanje novog referenduma - onoga o ostanku u Uniji.
Funta je, naime, odmah nakon proglašenja rezultata potonula, a svjetske tvrtke, naročito one financijske, najavile su postupno povlačenje iz Londona i Britanije. Financijska industrija Britaniji je jednako važna kao Hrvatskoj turizam. Izlazak su, inače, izglasali umirovljenici, dok su mladi očajni - uvjerljiva većina mladeži bila je za ostanak u EU. Hladan tuš Britaniji priredio je i Nigel Farage, najveći protivnik EU, koji je mrtav-hladan slagao da će Britanci nakon izlaska iz EU svakog tjedna dobivati 350 milijuna eura više za zdravstveni sustav.
O tome nema ni govora. Khembe Gibbons je zbog toga na rubu suza: “Napuštamo EU, David Cameron je dao ostavku, sad se moramo nositi s Borisom Johnsonom, a još je i Nigel Farage priznao da je lagao. Ja sam glasala vjerujući u te laži i sad mi je žao. Osjećam se okradeno za glas”.
Britanija je još prije sto godina bila “Imperija u kojoj sunce nikad ne zalazi”, a Cameronov referendum, priređen zbog političkih nesuglasica u Konzervativnoj stranci (torijevci), mogao bi dovesti do raspada te složene države jer je škotska premijerka najavila referendum na kojemu će Škoti ponovno odlučivati o svojoj sudbini. Žele li ostati u Europi, izdvojit će se iz Britanije. Cameron je sigurno očajan, no Marine le Pen slavi.
- Ovo je pobjeda slobode - rekla je Marine le Pen nadajući se izlasku Francuske - Frexitu.
Vladimir Putin sigurno trlja ruke, mada to ne priznaje - najveći njegov rival odlazi, svojevoljno, iz EU, a pritom se možda još i raspadne. Europska ideja je pretrpjela težak infarkt, napisao je Oscar Lafontaine, njemački socijaldemokrat:
“Politika stroge štednje bila je razarajuća. Tko želi spasiti Europu, mora iznova definirati cijelu ideju. Europa koja pripada samo bogatim bankarima i birokratima nema budućnost”.
Poslovi nam već propadaju
Jelena Ribić, novinarka iz Londona, kaže kako su konkretne štete već vidljive: - Četiri tvrtke, od kojih dvije čiji su osnivači Britanci, vrlo vjerojatno ostaju bez obećanih investicija jer su investitori iz Europe čekali odluku referenduma. Boljet će Britaniju još i više, nažalost. Danas su emocije malo popustile. U pripremi su prosvjedi, peticije...