To je to što me zanima!

Noćna gozba: Medvjeđa im je družina 
razorila cijeli pčelinjak

Od velikog pčelinjaka u Bribiru ostalo je tek šest košnica. Mladi vlasnici su očajni. U vinodolskom zaleđu ima pet medvjeda, a u naselja se spuštaju samo zbog hrane
Vidi originalni članak

Sav trud i rad uništen je preko noći. Sve je porušeno i slomljeno u krugu od 50 metara. Po tragovima, izmetu te ogrebotinama na košnicama i okvirima očigledno je da je riječ o dva do tri medvjeda, shrvan je pčelar Siniša Spoja (26).

Njemu i prijatelju Anđelu Stipeću (26) medvjeđa družina je u noći na ponedjeljak uništila pčelinjak u Bribiru kraj Novog Vinodolskog. Mladi kolege su još 2012. godine uložili 30.000 kuna u pčelinjak. Prve godine imali su 10 košnica, da bi već u drugoj uspjeli prikupiti njih 30. Nakon medvjeđe gozbe ostalo im je tek šest košnica.

- Oko pčelinjaka je bila i električna ograda, ali to njima nije ništa predstavljalo. Uništeno je potencijalnih 300 kila meda. Ne znam bih li plakao, smijao se ili sve zapalio. Moramo krenuti iz početka, imamo volju, ali ne i financije - ogorčen je Siniša. 

Od Darka Tusa, predsjednika bribirskog lovačkog društva Vepar, doznajemo da se medvjedi sve češće spuštaju u kotlinu.

- Već 15 godina ukazujemo na ovaj problem, koji se s vremenom otima kontroli. Najveći razlog tome je nekontrolirana ispaša konja koje su ljudi nabavili zbog dobivanja novčanih poticaja. Zakoni u vezi takvih uzgoja postoje, no nitko ih ne poštuje, a nadležne institucije ne poduzimaju ništa. Također, šuma je uznemirena, puno je velikih radova, a dolje u kotlini između Novog Vinodolskog i Bakra je mirno, obilje je hrane, zbog čega se medvjedi više ni ne vraćaju u šumski predio. Jedu voćke, uništavaju košnice i kopaju po smeću - objašnjava Tus.

- Reagirali smo na način da smo od ministarstva dobili dozvolu za interventni odstrel i samo u zadnja tri mjeseca odstrijelili smo tri medvjeda. Opasnost je velika jer se medvjedi s mladunčadi spuštaju u naseljena područja, kao što je to bilo pred četiri dana kada se u ponoć jedan pojavio u samom centru, dvadesetak metara udaljen od curica koje su sjedile na klupici. Ministarstvo nam je s odobrenjem interventnih dozvola za odstrel izašlo u susret, ali apeliram i na ostala lovačka društva da učine isto jer to je jedino rješenje. Preseljenje medvjeda neće pomoći jer ih je sve više. Znamo da ih samo u kotlini trenutno ima oko pet, koji slobodno haraju okolo, kao i majka s dvoje mladunčadi na koje se ne može pucati - zabrinut je Tus.

Idi na 24sata

Komentari 70

  • 10.10.2014.

    Kronična sistemska ali i kardinalna pogreška u razmišljanju oko zaštite prirode nalazi se u činjenici da se zanemaruje nastavak evolucije kao trajnog procesa, te ulogu čovjeka kao inteligentne misaone životinje, na najvišem stupnju evolucije skupine primata. Kroz evoluciju jače skupine (pa do razine vrste) istiskivale su slabije skupine, čak i istrebljivale ih skroz. Postoje razne grane, kao npr populacijska dinamika koja se time bavi. No to je zapravo sve ekologija, koja se u nas krivo tumači kao zaštita okoliša, a NIJE. To je znanost o odnosima u prirodi, unutar vrste, između raznih vrsta kao i u odnosu na okoliš. Medvjedi više nemaju prirodne hrane, nema stočarstva, šume su u komi od kiselih kiša, klima se mijenja, itd. Medvjedi su opasnost za ljude i izgledno je da ih kroz stotinjak godina više neće biti iz jednostavnog razloga što je čovjek superiornija vrsta. I to je vjerojatni scenarij.

  • Gordana Firšt 10.10.2014.

    Medo bere jagode, spustio se med ljude, i sad medo mira ne da, sve se mrsi oko meda. Nećete ga lizati vi, jer niš neće ostati. Slatki med, još slađi medo, a pčelar ga samo gledo. Vadi saće iz košnice, zuje ljuto sve pčelice! A medo bi lizo meda, al mu pčelar više ne da!

  • bbbdado 10.10.2014.

    Nije dobro za pčelare , a ni za medeke

Komentiraj...
Vidi sve komentare