Najobičnija dnevna kupovina za Kai (27) i Franz (26) iz Cardiffa u Walesu često je zadatak teži no što se se čini. U naizgled jednostavnu odluku poput koji čaj kupiti u njihovom slučaju umiješa se najmanje desetak različitih 'ljudi'. Naime, obje boluju od disocijativnog poremećaja identiteta, što znači da svaka od njih ima oko 200 različitih osobnosti, odnosno 'alter egova'. Nitko ne zna kad će se alter ego pojaviti i preuzeti 'glavnu ulogu' niti hoće li biti muško ili žensko, staro ili mlado...
Priča Franza i Kai snimljena je u jednoj od epizoda dokumentarne serije 'Moje višestruke ličnosti i ja'. Tijekom snimanja u trgovini njih dvoje 'zamijenili' su alteri 26-godišnji Grey i 20-godišnji Blake.
- Osjećamo se kao da kupujemo za barem 1000 ljudi. Zamislite da stojite među policama, a glasovi u glavi vam govore 'uzmi ovo', 'nemoj uzeti ono'. U trgovinu dolazimo s popisom, no jednostavno ne funkcionira. Imamo toliko 'ljudi' s toliko 'interesa' koji žele sve - kaže Kaijev alter, 20-godišnji Blake.
Njihovi alteri su često i djeca koja pak zahtijevaju slatkiše, no jedan o altera je i 'otac', 27-godišnji Damo, koji posvađanu djecu pokušava umiriti.
Tijekom epizode Kai i Franz promijenili su ličnosti nekoliko puta, a ponekad ne jedu po cijeli dan jer ih 'preuzmu' 'pogrešni' alteri.
- Disocijativni poremećaj identiteta jedan je od najekstremnijih obrambenih mehanizama kojeg čovjek može imati, a najčešće se javlja kod djece kada se pokušavaju nositi sa situacijom koja za njih nije izvediva. Gotovo uvijek postoji element fizičkog, psihičkog ili emocionalnog zlostavljanja i najčešće je okidač neka trauma - kaže psihoterapeutkinja Remy Aquarone.
Kai i Franz odlaze na psihoterapije i tvrde da im seanse pomažu da se nose s posljedicama prošlosti, piše Mirror.