Njemačka vlada oštro je kritizirala poziv pape Franje u subotu na "podizanje bijele zastave" i početak pregovora o okončanju rata u Ukrajini, dvije godine nakon početka ruske invazije.
- Ne razumijem. Mislim da se neke stvari mogu razumjeti samo ako ih sami vidite - reagirala je ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock tijekom intervjua na javnom kanalu ARD u nedjelju navečer.
Glasnogovornik kancelara Olafa Scholza izjavio je u ponedjeljak da on "ne dijeli Papino mišljenje".
- Ukrajina se suprotstavlja agresoru, koristi široku međunarodnu potporu i djeluje u okviru svog prava na obranu sadržanog u međunarodnom pravu - dodao je Steffen Hebestreit.
U intervjuu na javnoj televiziji RTS emitiranom u subotu, papa Franjo je, upitan o situaciji u Ukrajini, pozvao da se "ne srame pregovarati prije nego što se stvari pogoršaju".
- Vjerujem da su najjači oni koji vide situaciju, misle na ljude i imaju hrabrosti podići bijelu zastavu i pregovarati - rekao je.
Njemačka vjeruje, naprotiv, da ako Ukrajina i njezini saveznici "sada ne pokažu snagu, neće biti mira", izjavila je Baerbock.
- Moramo stati uz Ukrajinu i učiniti sve što je u našoj moći kako bismo osigurali da se može braniti - dodala je.
Njemačka je drugi najveći pružatelj vojne pomoći Ukrajini, nakon Sjedinjenih Država.
Ukrajina je također oštro odgovorila papi Franji u nedjelju, a ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba rekao je da se njegova zemlja "nikada" neće predati. Ukrajinci svih vjera ustali su u obranu svoje zemlje od početka ruske invazije, izjavio je u nedjelju ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u svojoj dnevnoj video poruci:
- Kršćani, muslimani, Židovi, svi... Oni nas podržavaju molitvom, razgovorom i djelovanjem. Ovdje Crkva mora biti, s ljudima. A ne 2500 kilometara daleko, s virtualnim posredovanjem između nekoga tko želi živjeti i nekoga tko vas želi uništiti - rekao je.
Nakon bijesne reakcije Kijeva, Vatikan je objavio da papa Franjo ne poziva Ukrajinu da se preda, već na prekid vatre i hrabrost u pregovorima.