To je to što me zanima!

Nitko ga ne želi kupiti: Ukleti otok ispred Gruža skriva tajnu

Otočić se prodaje za 2 milijuna eura, ali nitko ga ne želi jer se 1944. tamo dogodio pokolj. Partizani su tamo pobili 53 ljudi, među kojima su bili tadašnji gradonačelnik Dubrovnika i nekoliko svećenika
Vidi originalni članak

Privatni posjednici već više od četiri godine pokušavaju prodati otočić Daksa koji se nalazi ispred dubrovačke luke Gruž. O otočiću su pisali brojni strani mediji, a zadnji tekst objavio je Travelbook.

U tekstu hvale ljepotu otoka, ali i naglašavaju da Nila Perica Dusilo Florshutz i Franica Dusilo Cavich nude Daksu na prodaju za dva milijuna eura.

Do sada i dalje neuspješno. U turističkoj zajednici u Dubrovniku potvrdili su te navode. Kažu i kako je moguće da to ima veze s prošlošću tog otoka.

Na otoku se nalazi franjevački samostan iz 1281. godine i to je jedan od najstarijih na području Dubrovnika. Pored njega nalaze se ostaci tornja koji se koristio kao utvrda i zvonik. Otok je nenastanjen, a tu i tamo ga posjeti koji ribar ili turist. Na otoku je i svjetionik iz 19. stoljeća. 

Otok se najvjerojatnije ne može prodati jer ga smatraju ukletim. Naime, u listopadu 1944. godine tamo se dogodio pokolj. Prije kraja Drugog svjetskog rata, partizani su Dubrovnik oslobodili od Nijemaca. Uhićeni su svi koji su se smatrali neprijateljima.

Od 300 uhićenih 53 su ih odveli na Daksu. Među njima su bili i tadašnji gradonačelnik i nekoliko svećenika.

Sve su ih ubili, bez suđenja, u "ime jugoslavenskog naroda". Mrtva tijela nisu zakopali nego su ih ostavili da leže na otoku. Tadašnji stanovnici su svjedočili da su noćima čuli pucnjeve koji su dolazili i do Gruža. Među ubijenima je bio i svećenik Petar Perica, autor pjesama 'Zdravo Djevo Kraljice Hrvata' i 'Do nebesa nek' se ori'.

Veću grupu ubijenih su na otok odvezli u noći s 23. na 24. listopada i smjestili su ih u samostanskoj crkvi. Potom su ih izvodili van, mučili i ubijali. Većina ih je ubijena hicima u potiljak te su bili bosi i bez odjeće. Neke su uhićene objesili, a neke bacili niz litice. More je njihova tijela nosilo do Gruža.

Do 1990. godine je bilo strogo zabranjeno posjećivati Daksu. Žrtve su 2010. godine ekshumirane i dostojno sahranjene.

Ekshumacijom i DNK analizom utvrđen je identitet 18 ljudi, dok je 35 ostalo nepoznato. Još i danas stanovnici Dubrovnika tvrde da duhovi ubijenih noću lutaju Daksom.

 

Idi na 24sata

Komentari 213

  • buba7777 27.10.2019.

    Jadni ljudi, bili su krivi što su živjeli pod ustaškom vlasti! Zašto ih je trebalo pobiti? Zar nisu mogli dalje živjeti uz drugu vlast, komunjarsku? Toliko o divnim partizanima i njihovom vođi...smradovi prokleti, mislili su da će živjet tisuću godina, a ono svi već davno otišli Bogu na račun, samo malo kasnije od ovih jadnika koje su pobili!

  • MarijanLujo 02.06.2019.

    koji glupi tekst. Nikad nije bilo zabranjeno ici na Daksu. Nikad nitkoni Dubrovniku nije spominjao duhove na Daksi. Nitko ga ne zeli kupiti jer je jednostavno skupo - pristup svima kao pomorsko dobro se ne moze ograniciti, gradnja je naravno zabranjena i sto ce nekome da da 2 milijuna i ima takvo mjeato?

  • suljadin djordje 04.11.2017.

    Eto zla: i sada to ce ostat Hrvatskoj, stvarno veliki problem; ma ovi nasi partijasi ce nac nacin da i to prodaju, ne brinite!?!?

Komentiraj...
Vidi sve komentare