To je to što me zanima!

Ništa keš, samo peglaj: Korona može preživjeti na novčanici...

Stručnjaci smatraju kako bi upravo novčanice mogle biti jedan od načina širenja zaraze, s obzirom na to da bakterije i virusi na njima mogu živjeti i do nekoliko dana
Vidi originalni članak

Broj slučajeva korona virusa u svijetu prešao je 90.000 zaraženih, a Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) stavila je redovito pranje ruke i dezinfekciju u središte svih uputa za zaštitu građana od širenja bolesti.

Kako bi se spriječila svaku mogućnost širenja, stigle su nove upute Svjetske zdravstvene organizacije koja savjetuje da se ne koriste novčanice već kreditne kartice ili pak neki drugi način plaćanja. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Stručnjaci smatraju kako bi upravo novčanice mogle biti jedan od načina širenja zaraze, s obzirom na to da bakterije i virusi na njima mogu živjeti i do nekoliko dana. Zbog toga su izdane mjere opreza te se upozoravaju građani da nakon korištenja novčanica peru ruke. 

KAO BATMAN Kinez smislio odijelo koje štiti protiv zaraze korona virusom

- Znamo da je novac savršeno leglo za sve vrste bakterija i virusa. Savjetovali bismo ljudima da peru ruke nakon rukovanja novčanicama i da izbjegavaju dodirivanje lica. Beskontaktnim plaćanjem može se smanjiti rizik od prijenosa - priopćili su iz WHO-a. 

Kina i Koreja prošlog su mjeseca započeli proces dezinfekcije i izolacije rabljenih novčanica kao jednu od mjera zaustavljanja širenja opasnog virusa. 

- Ultraljubičasto svjetlo ili visoka temperatura koriste se za dezinfekciju i sterilizaciju novčanica, prije nego što se novac zapečati i skladišti do 14 dana prije ponovnog stavljanja u promet - objavila je središnja banka Kine na konferenciji za novinare, a isto planiraju napraviti i banke u Velikoj Britaniji. 

KAKO NE BITI NEPRISTOJAN Bonton tijekom korona virusa: Bez pusa, zagrljaja i rukovanja

- Kao i bilo koja druga površina s kojom velik broj ljudi dolazi u kontakt, novčanice nose bakterije ili viruse. Međutim, rizik koji predstavlja rukovanje novčanicama nije veći od dodirivanja bilo koje druge zajedničke površine poput rukohvata ili kvake - izjavio je glasnogovornik 'Bank of England'. 

Još uvijek nije poznato koliko dugo korona virus može preživjeti izvan ljudskog tijela. 

 

Idi na 24sata

Komentari 19

  • dobro je znati. 11.03.2020.

    Sva sreća kaj nemam love.

  • konavodez 05.03.2020.

    Sad mi je puno jasniji cilj ove epidemije

  • škver 04.03.2020.

    Ja se bojim suludih preporuka.

Komentiraj...
Vidi sve komentare