Reagirajući na tvrdnje pučke pravobraniteljice Lore Vidović koja je u četvrtak priopćila da policija onemogućava pristup informacijama o tretmanu migranata, Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) ustvrdilo je da je u stalnoj je komunikaciji s pravobraniteljicom, ali i drugim institucijama koje su zatražile podrobnije podatke ili objašnjenja vezana uz postupanja hrvatske policije prema migrantima.
- Svi oni, uključujući i pučku pravobraniteljicu dobili su odgovore, pojašnjenja ili podatne informacije koje su tražili. Na isti je način ovo ministarstvo postupalo odnosno izvještavalo i Europske institucije, među kojima u posljednjem slučaju povjerenicu Europskog vijeća za ljudska prava gđu Mijatović - navode u MUP-u.
Ističu da je 'u odnosu na omogućavanje pristupa odnosno uvida pučkoj pravobraniteljici u službene evidencije MUP-a ista dobila detaljno pojašnjenje' na koji način i tko može dobiti informacije koje su sadržane u Informacijskom sustavu MUP-a i to sukladno pozitivnim propisima koji postoje vezano uz zaštitu i tajnost podataka.
- Ukratko nije joj onemogućen pristup već pojašnjen način dobivanja informacija koje su joj potrebne za rad - kažu u MUP-u.
- Pučka pravobraniteljica se samo tijekom ove godine MUP-u obratila 23 puta te joj je u odnosu na traženo dostavljeno detaljno očitovanje ili tražena informacija u većini slučajeva, dok je vrlo mali broj, svega tri upita, ostalo neodgovoreno, odnosno trenutno se radi na upućivanju odgovora - dodaju.
Kažu i da je MUP u tom slučaju suočen s optužbama 'koje se ne temelje na provjerljivim činjenicama, a u svojim ih svjedočanstvima navodno iznose osobe koje tijekom svog ilegalnog kretanja kroz niz država na tzv. balkanskoj migrantskoj ruti, krše čitav niz nacionalnih i europskih propisa'.
- I prilikom posljednjeg slučaja, a kada se radilo o navodnom razdvajanju osobe od maloljetne kćeri, Ministarstvo unutarnjih poslova je inzistiralo na dostavi činjenica i na njihovoj provjeri te se još jednom pokazalo opasnim i nepotrebnim u javnom prostoru iznositi neprovjerene činjenice. I u tom slučaju nisu potvrđeni navodi osobe koja je optužila hrvatsku policiju, a koja je po svemu sudeći, zlouporabila institut azila u čitavom nizu država pa tako i u Hrvatskoj, a da nijednom relevantnom provjerom nije utvrđeno da je u bilo kojoj državi u pratnji bilo registrirano dijete. Na identičan je način ovo ministarstvo, sustavno i detaljno, provjerilo sve slučajeve koji su se provjeriti mogli te ovom prilikom još jednom podcrtavamo kako do sada u niti jednom slučaju nije utvrđeno da su policijski službenici prema migrantima uporabili sredstva prisile - tvrdi MUP.
Također, dodaju da nisu potvrđeni ni 'navodi da policijski službenici na štetu državljana trećih zemalja čine kaznena djela krađe'.
- Iznošenjem ovakvih, svaki puta sve drastičnijih svjedočanstava, a koje redovito uključuju osjetljive i ranjive skupine, poput maloljetne djece, trudnica, djece bez roditeljske zaštite i slično, a koje se kasnije pokažu neutemeljenima, u prvom trenutku bude sumnju u rad policije, ali kasnije kada se pokažu neutemeljenima, štete isključivo izbjegličkoj populaciji koja se na svom putu suočava s neizvjesnošću, ali i kriminalnim aktivnostima organiziranih skupina. Za spomenuti je i slučaj tijekom kojeg su policijski službenici evidentirali kršenje pozitivnim zakonskih propisa od strane volontera te je sukladno zakonu i podnijeta odgovarajuća prijava koja je rezultirala nepravomoćnom osuđujućom odlukom nadležnog suda - napominje MUP.
Zaključuju da će hrvatska policija uložiti 'sav potreban napor u materijalnom i ljudskom smislu da zaštiti svoje nacionalne interese ali i državnu granicu od ilegalnih migracija, a onima kojima je zaštita potrebna istu osigurati kroz institute koje priznaje i Europska unija i međunarodna zajednica. Sve ostalo je unatoč kontinuiranom pritisku neprihvatljivo'.