Djeca s teškoćama u razvoju u Hrvatskoj su marginalizirana zbog nedostatka stručnog kadra, ocijenila je saborska zastupnica Socijaldemokrata Romana Nikolić u utorak u Osijeku, u povodu Svjetskog dana osoba s Down sindromom.
Nikolić je na konferenciji za novinare naglasila kako su nužne promjene da bi se osobe s Down sindromom lakše uključile u društvo, dobile ulogu koju zaslužuju i ostvarile svoj osobni potencijal.
Potrebno je svakodnevno zagovarati jednaka prava, jednake mogućnosti i ukazivati na smanjivanje diskriminacije koja je usmjerena prema njima, rekla je Nikolić. Osobe s Down sindromom suočene su sa stigmatizacijom u društvu, poteškoćama s pronalaženjem posla i osamostaljivanjem no usprkos tome imaju pozitivan pogled na život.
Nikolić je uvjerena da se kvaliteta života osoba s Down sindromom značajno može unaprijediti uz adekvatnu medicinsku pomoć, podršku zajednice i inkluzivno obrazovanje a da odgovornost za to leži u nadležnim državnim institucijama, jedinicama lokalne i regionalne samouprave, organizacijama civilnog društva, ali i svima nama.
Nužno je razviti mrežu stručnih osoba koje će svakoj osobi s teškoćama u razvoju, u skladu s njihovim individualnim potrebama, omogućiti priliku za uključivanje u društvo, rekla je Nikolić.
Dječji vrtić je prvi kontakt djeteta s obrazovnim sustavom, a sustav ranog i predškolskog odgoja suočen je s nedostatkom 5000 odgojitelja, dijelom zbog malih upisnih kvota, a dijelom zbog velikog odljeva struke, upozorila je.
Veliki broj ustanova nema pedagoge, logopede, psihologe, edukacijske rehabilitatore kao ni zdravstvene djelatnike, zbog čega je potrebno vratiti dignitet struci i staviti fokus na važnost kvalitete pružene usluge.
"Potrebno je zajamčiti standarde i privući mlade osiguravanjem studija, zapošljavanja i osiguranja životnih uvjeta primjerenih 21. Stoljeću", smatraj Nikolić.