„Mi želimo nuklearnu energiju prikazati u pozitivnom svjetlu. Za nas je nuklearna energija najbolji način da zadržimo blagostanje i da istodobno zaštitimo okoliš“, priopćili su pripadnici pokreta Nuklearia tijekom prosvjeda u blizini Brandenburških vrata.
Nekoliko stotina metara dalje se u organizaciji Greenpeacea okupilo nekoliko stotina protivnika nuklearne energije koji su slavili gašenje posljednja tri reaktora u Njemačkoj.
Na transparentima je prikazan dinosaur s natpisom „Njemačka atomska energija – pobijeđena 15. travnja 2023.“.
„Ovo je ogroman uspjeh za otpor nuklearnoj energiji koji traje već preko 40 godina“, rekao je direktor Greenpeacea za Njemačku Martin Kaiser.
Organizacija za zaštitu okoliša Greenpeace je današnji dan okarakterizirala kao „dobar dan“ za Njemačku. Istodobno je od njemačke vlade zatraženo da uloži napore kako bi se pronašlo rješenje za „nagomilani nuklearni otpad“.
Organizacija za zaštitu okoliša BUND je na nekoliko lokacija diljem Njemačke okupila oko 2300 protivnika nuklearne energije.
Na prosvjedima u Lingenu, na sjeverozapadu zemlje, okupljeni su tražili zatvaranje pogona za proizvodnju atomskog goriva koje se nalazi u ovom gradu.
U subotu navečer, nešto prije ponoći, bi trebali biti ugašeni posljednji reaktori u nuklearnim centralama Isar 2 i Neckarwestheim na jugu te Emsland na sjeveru Njemačke.
Prva komercijalna nuklearna centrala u Njemačkoj počela je s radom 1960. u bavarskom Kahlu.
Odluku o odricanju Njemačke od električne energije dobivene u nuklearnim centralama donijela je nakon katastrofe u Fukušimi 2011. vlada Angele Merkel.
U ispitivanju javnog mnijenja, što ga je u četvrtak objavio javni servis ARD, većina se Nijemaca (59) izjasnila protiv zatvaranja nuklearnih elektrana.
Tri posljednja reaktora su trebala biti ugašena krajem prošle godine ali su zbog nestašice energije u jeku napada Rusije na Ukrajinu, ostavljena u pogonu do sredine travnja.