To je to što me zanima!

'Nijedno dijete nije iz čista mira postalo nasilno. Nedostaje im ljubavi, mogu biti žrtve nasilja'

Najgore što možemo učiniti je zanemarivati nasilje ili na neki način posramiti žrtve, dodatno ih izlagati i na taj način otežavati oporavak, pojašnjava dr. Buljan Flander
Vidi originalni članak

Gorana Buljan Flander, prof. dr.sc., psihologinja i psihoterapeutkinja, nastavno na slučaj nasilja u Kaštel Štafiliću, kaže nam kako su se djeca oduvijek sukobljavala, no da moramo razlikovati sukob od nasilja.

- Dok u uobičajenom sukobu obje strane imaju otprilike podjednaku moć, fizičku, statusnu…, u nasilju je jedna strana primjetno moćnija. Razlika je i u posljedicama. Dok je za vršnjačke sukobe uobičajeno da se razriješe, da se djeca već sutra normalno igraju i druže, a njihove emocije tuge i ljutnje su kratke i prolazne, kod nasilja se jedna strana sustavno osjeća posramljeno, prestrašeno i usamljeno, što se značajno odražava na njeno funkcioniranje - objašnjava nam dr. Buljan Flander naglašavajući kako djeca počinitelji nisu samo nasilnici, oni su i dalje djeca.

POGLEDAJTE VIDEO: Zlostavljanje u Kaštelima 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Uvijek se zapitati što je u pozadini

- Ključna je uloga prevencije i rane intervencije. Nijedno dijete kojemu su zadovoljene emocionalne potrebe nije iz čista mira odlučilo postati nasilno. Najčešće su znakovi postojali godinama ranije. Djetetu počinitelju nasilja može nedostajati ljubavi, pažnje, može biti i samo žrtva ili svjedok nasilja u obitelji ili negdje drugdje, može imati loše razvijene socijalne vještine i tako dalje. Dakle, osim sankcije za nasilno ponašanje, uvijek i bez iznimke moramo se zapitati što je u pozadini nasilnog ponašanja, koja je to potreba djeteta koja ostaje nezadovoljena pa ju ono nastoji zadovoljiti nasiljem te na koje druge načine ju možemo zadovoljiti. Nijedno dijete ne voli biti etiketirano kao 'zločesto' dijete i ako može zadobiti ljubav, pažnju i odobravanje na druge načine, birat će te druge načine - kaže nam dr. Buljan Flander dodajući kako istraživanja pokazuju da je najviše narušeno mentalno zdravlje djece koja su istovremeno žrtve i počinitelji, a njih je čak osam posto.

- Velika je odgovornost na medijima i načinu izvještavanja, na cijelom društvu, da se ne poziva na linč i novo nasilje kao odgovor na nasilje, nego da se zaštite djeca, da se nauče lekcije i senzibilizira javnost. Važno je osuditi čin nasilja, a ne djecu počinitelje te njihov nasilni čin ne koristiti kao prvi kotačić novog kruga nasilja - naglašava dr. Buljan Flander.

VIDEO: ŠOKANTNA SNIMKA Odvratno: Nemoćnog mladića brutalno tuku i traže novac...

Što se tiče žrtava, kaže nam kako oni trebaju imati odnos povjerenja s barem jednom odraslom osobom kojoj će se obratiti za pomoć.

- Mnoga djeca skrivaju viktimizaciju. Naše istraživanje kaže da se manje od 20 posto djece ikad obrati nastavnicima za podršku. Djeca žrtve trebaju čuti da im se vjeruje, da nisu kriva, da će im se pomoći, a onda to zaista učiniti, od obitelji, škole, sustava zdravstva, socijalne skrbi, ponekad policije i pravosuđa. Najgore što možemo učiniti je zanemarivati nasilje ili na neki način posramiti žrtve, dodatno ih izlagati i na taj način otežavati oporavak - pojašnjava dr. Buljan Flander dodajući kako su djeca koja su po nečem drugačija (npr. imaju razvojne teškoće, odrastaju u sustavu...) u većem riziku da postanu žrtve nasilja.

UŽAS U KAŠTEL ŠTAFILIĆU Ispovijest žrtve: 'Počastili su me pićem i kasnije tražili novac. Nisam ga imao pa su me prebili'

- Osobito djeca koja imaju manju socijalnu ili fizičku moć, često su na meti počinitelja. Ona se slabije brane, lakše ih je zastrašiti i počinitelji se oslanjaju na to da neće nikome reći, a ako i kažu, da im se neće vjerovati. Primjerice, djeca s intelektualnim teškoćama djeca su koja su navikla biti u poslušnoj poziciji, u odnosu ovisnosti o drugima više od prosjeka. Počinitelji im stoga odnos predstavljaju prijateljskim i nadaju se da ga žrtva neće ni prepoznati kao zlostavljački – zaključuje dr. Buljan Flander.

Idi na 24sata

Komentari 207

  • eyebrow 03.09.2020.

    Zakon je slab...Po mome bi se ta djeca sprovesti u policiju da dobiju kriminalni rekord....da se organizuje obavezna odgojna nastava za te delikvente...ako nece u skolu da Im stoji na njihovom rekordu ...kriminalac. Sto bi mu trbalo smetati kada bude trazim posao, ili bilo Sta htijeo da napravi sa svojim zivotom...pa da vidis Kako bi se osvjestili...ili bar ja tako mislim.

  • 31.08.2020.

    Dno dna ! Nekad smo se druzili i pazili slabije od sebe cuvali nejake, brinuli se za njih vodili ih sa sobom bili odgovorni! Sto se ovo desava sto ove generacije tjera da budu siledzije kukavice idioti? Jel to od bijesa vise meznaju sto ce ! Mozda bi bilo dobro u vratiti obaveznu vojsku ali vojsku muskaraca a ne bakica pa to potjerat kao nekad kroz iglene ih usi tjerat sav tak bjes istjerat iz mjih a utjerat im red rad i dosciplinu! Kazniti ih tako da svima budu poka 😡

  • xnet0822 31.08.2020.

    Ima takvih i u Vodicama, isto im treba dobra porcija batina !

Komentiraj...
Vidi sve komentare