Državni zavod za statistiku objavio je procjenu BDP-a za drugo tromjesečje 2020. Nažalost, crne prognoze su se ostvarile: BDP je u drugom kvartalu pao za čak 15,1 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Sezonski prilagođeni tromjesečni BDP u odnosu na prethodno razdoblje pokazuje negativnu stopu promjene od 14,9%, a u odnosu na isto tromjesečje 2019. realno je manji za 15,1%.
Realni pad BDP-a od 15,1% najveći je realni pad od 1995., kad se počela provoditi tromjesečna procjena BDP-a. U svim kategorijama BDP-a s rashodne strane vidljiv je znatan realni pad, osim u potrošnji države.
Prva procjena, prema originalnim podacima, pokazuje da je tromjesečna bruto dodana vrijednost (BDV) u drugom tromjesečju 2020. realno manja za 11,9% u odnosu na isto tromjesečje 2019.
Na pad BDV–a utjecao je znatan pad realne dodane vrijednosti u djelatnosti Trgovina na veliko i na malo, prijevoz i skladištenje, smještaj, priprema i usluživanje hrane te u djelatnosti Prerađivačka industrija, rudarstvo i vađenje te ostale industrije.
Zbog pandemije je u drugom tromjesečju oštro pala osobna potrošnja.
Prema danas objavljenim podacima DZS-a, potrošnja kućanstava potonula je u proteklom kvartalu za 14 posto u odnosu na isto razdoblje godinu dana prije.
Bruto investicije u fiksni kapital pale su, pak, za 14,7 posto na godišnjoj razini.
Izvoz roba i usluga pao je u proteklom kvartalu za 40,6 posto na godišnjoj razini.
Pritom je izvoz roba pao 10,9 posto, dok je izvoz usluga potonuo 67,4 posto. Uvoz roba i usluga smanjen je istodobno za 28,1 posto na godišnjoj razini - uvoz roba pritom je smanjen 25,3 posto, a usluga 42,5 posto.
U drugom je tromjesečju porasla samo državna potrošnja, za 0,7 posto na godišnjoj razini.
To su slabiji podaci u odnosu na prosjek Europske unije. Prema podacima Eurostata, u drugom tromjesečju gospodarstvo EU-a palo je 11,7 u odnosu na prethodni kvartal, dok je u odnosu na drugi kvartal prošle godine pad iznosio 14,1 posto.
DZS je u izvješću poručio da su se okolnosti povezane s pandemijom bolesti COVID-19 odrazile na dostupnost te pouzdanost podataka i informacija koje se uobičajeno koriste za procjenu tromjesečnog BDP-a.
"Poteškoće u mjerenju gospodarskog razvoja, osobito u uslužnim djelatnostima, mogu dovesti do potencijalno većih revizija tromjesečnog BDP-a", poručio je DZS.