HSLS-ov Dario Hrebak podsjetio je u Saboru tijekom aktualnog prijepodneva kako je Vlada donijela odluku o nabavci plina za javne institucije preko HEP-a po cijeni od 41 euro po megavatsatu. A onda je upozorio na problem o kojem su pisala 24sata.
- Sve bi to bilo bajno i krasno da se nije dogodila ovih dana druga situacija, a ta je da pojedini opskrbljivači šalju jedinicama lokalne samouprave dopise, konkretno školama i vrtićima, kako ih ne zanima ta odluka Vlade, kako oni imaju potpisane ugovore s postojećim opskrbljivačima i s vrtićima i školama po cijenama koje su pet do šest puta veće od cijene koju je Vlada zagarantirala - istaknuo je pa pitao ministra gospodarstva Davora Filipovića što činiti.
Filipović je ponovno naglasio kako je Vlada naložila INA-i da sav hrvatski plin proda HEP-u po cijeni od 41 eura kako bi bio na raspolaganju svim školama, vrtićima, bolnicama, javnim institucijama.
- No, u jednom trenutku se pojavljuje problem 120.000 građana za koje nije osiguran plin. Od Vlade se očekivala reakcija i mi reagiramo. Od tih 120.000, više od pola je u Gradu Zagrebu, znači pomažemo gradskoj plinari Zagreb Opskrba, građanima Zagreba, ali i svima drugima. U tom periodu kada se govori da nedostaje količina, vi ste rekli opskrbljivač, a ja ću reći koji je to točno - radi se o Međimurje plinu. Oni se pojavljuju u javnom prostoru i govore da nema plina, pridonose atmosferi nesigurnosti i zazivaju reakciju Vlade - rekao je ministar i dodao kako su sve opskrbljivače pozvali na sastanak u ministarstvo.
- I ti ljudi iz Međimurje plina pred svima tamo potpisuju zapisnik u kojem kažu da oni ipak imaju dostatne količine plina. Nedugo nakon toga se preko HERA-e javljaju i kažu da oni plina, pazite ovo sada, nakon što su potpisali zapisnik, ipak nemaju. Mi kažemo "u redu i vama stavljamo taj plin na raspolaganje" - rekao je Filipović pa otkrio da iz Međimurje plina nakon toga kažu da neće koristiti taj plin za studeni i prosinac.
- I pazite što žele - da im HEP osigura plin na virtualnoj točki trgovanja, a ne da im se da na njihovom distributivnom području. Svi smo, nažalost, imali prilike čuti za tu virtualnu točku trgovanja kad se dogodila ova afera u INA-i. A znate zašto netko hoće tamo? Jer je jako teško pratiti gdje će taj plin završiti. Osobno mi je neshvatljivo da se netko na takav način može ponašati. Pored svih 11 opskrbljivača samo jedan pravi problem, svi drugi su sjeli sa školom, vrtićem, bolnicom i dobrovoljno raskinuli ugovor da im izađu u susret - naglasio je Filipović.
Ministru je nejasno kako lokalni čelnici, u čijem je vlasništvu Međimurje plin, mogu dopustiti da se njihovoj djeci u vrtiću, školama, prijateljima, rodbini koji moraju u bolnicu, naplaćuje tak visok iznos plina.
- Nevjerojatno mi je da netko može nekakav profit stavljati ispred dobrobiti svojih sugrađana, a to trenutno radi Međimurje plin. To je plin za lokalne čelnike, ja ih pozivam da dobrovoljno raskinu ugovore i izađu u susret - poručio je.