Jazavica koja je tjednima uzbunjivala Markuševčane, dobro je! Objavili su to na Facebook stranici Azila Dumovec.
Radi se o ženki jazavca (za koju su tek kasnije utvrdili da je ženka) koja je nekoliko tjedana 'terorizirala' zagrebački kvart. Nestašna jazavica uvlačila se u izbetonirani prostor iza jedne kuće i danima je nisu mogli pronaći. Tek ju je 22. studenog ulovila terenska ekipa Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba i preselila u prirodu. No, jazavica se vratila. Uočio ju je čovjek kojemu se prkosno šetala po dvorištu. Nije ju znao otjerati pa je opet u pomoć zvao ekipu iz Dumovca. Jazavicu su tada identificirali, locirali i transferirali još dublje na obronke Medvednice.
No, ni to nije bilo dovoljno. Uporna jazavica se vratila izgleda i malo 'zadrijemala' u dvorištu jedne kuće na Markuševcu. Čovjek ju je pronašao kako leži zatvorenih očiju pa je nazvao stručnjake iz Dumovca. Tada su odlučili jazavicu odvesti u sklonište.
- Kad smo je primili, plitko je disala i bila je mršavija nego kad smo je prvi put vidjeli. Shvatio sam da je riječ o istoj jedinki kad sam usporedio fotografije - kaže ravnatelj Zagrebačkog ZOO-a Damir Skok.
Otkrili su kako se radi o ženki jazavca koja nema niti godinu dana i teška je sedam i pol kilograma. Kad su s njom došli u oporavilište, pregledom su utvrdili da je dezorijentirana i da ima blagi edem glave, a pogotovo dijela njuške. Nije poznato je li životinju netko napao ili ju je udario automobil.
'Želimo da se oporavi'
Zbog toga će neko vrijeme ostati u oporavilištu. Žele je stabilizirati da vide kako će se odvijati oporavak kako bi je dalje pregledali i postavili konačnu dijagnozu. Najviše sumnjaju da je pretrpjela nekakav udarac. Srećom, jazavica je ubrzo počela jesti.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Jazavci su svežderi, pa jedu gliste, male glodavce, voće... Mi smo joj dali svega, piletine, ali i mačje hrane - otkrio nam je Skok, koji, kako kaže, vidi napredak jer ga je umalo ugrizla, zato što se brani, a to znači da ima snage zaštititi se. No ne planiraju je još nekoliko dana dodatno pregledavati dok ne ojača.
Skok kaže kako se u prosjeku susreću sa samo deset jazavaca godišnje.
- Uglavnom kad trebaju pomoć, jer upadaju u rupe, šahtove..., pa ne mogu izaći iz njih, ili kad nastradaju u prometu. Jazavci zimi ne hiberniraju, iako mogu pasti u obamrlost na koji dan. Prije toga počiste jazbinu, pripreme stelju i začepe ulaze. Preživljavaju na zalihama masti prikupljenim ujesen - objašnjava ravnatelj ZOO-a.
Naći će joj jazbinu
Kad ova pustolovna "jazavica" ojača, morat će ići na rendgen glave kako bi bili sigurni da je sve u redu, a kad se oporavi, možda je neće niti odmah vraćati u prirodu. Kako kažu, s obzirom na to da se stalno vraća, ali i zbog ozljede glave, pitanje je hoće li pronaći svoju "rupu".
Vrlo vjerojatno životinja će ostati u prihvatilištu do proljeća, a onda će ZOO uz pomoć lovačkog društva pronaći neku napuštenu jazbinu koja joj može postati dom kako bi konačno prestala 'terorizirati' Markuševčane.