Roca Croatia, dio španjolske Roca grupe, namjerava obustaviti proizvodnju u tvornici u Zaprešiću, saznao je Poslovni dnevnik iz izvora bliskog kompaniji. Time će se ugasiti domaća proizvodnja sanitarne keramike u nekadašnjem Inkeru, odnosno Jugokeramici kako se ta kompanija zvala u bivšoj državi.
Tvrtka je od 2006. godine u vlasništvu španjolske Roce, globalnog diva u proizvodnji keramike sa čak 21.500 zaposlenih u 77 tvornica i lanjskim prometom od 2,05 milijardi eura.
Poslovni dnevnik saznaje da je Uprava u srijedu najavila radnicima kako namjerava obustaviti proizvodnju u tvornici u Zaprešiću. Tvrtka trenutno zapošljava oko 250 radnika te se očekuje da će obustava proizvodnje koje se planira provesti do kraja godine, zahvatiti značajan broj radnika.
Još nije definirano koliko će radnika morati otići jer se restrukturiranje planira provoditi u sljedećih mjesec i pol dana. Radnici koji ostanu nakon restrukturiranja nastavit će raditi na dosadašnjoj lokaciji koja bi trebala postati poslovno-distribucijski centar.
Fokus Uprave do kraja godine ostaje pronalaženje najboljih rješenja za otpremnine zaposlenika iz proizvodnje u pregovorima s radničkim vijećem, otkrivaju izvori.
Roca je od 2006., kada je preuzela Inker, bitno osuvremenila proizvodni proces, ulaganjem u modernizaciju pogona i razvoj tržišta.
Međutim, posljednjih godina zaprešićki proizvođač broji gubitke koji su u proteklih pet godina dosegnuli iznos ravan jednom ukupnom godišnjem prihodu tvrtke, odnosno 120 milijuna kuna.
Ovaj potez Uprave Roce navodno nije bio planiran nego se pod svaku cijenu nastojao izbjeći o čemu svjedoči i činjenica da je cijele godine bio otvoren proces zapošljavanja novih radnika.
- Uprava održava kontinuirani dijalog sa sindikatom i radničkim vijećem. Njima je poznato da je tvrtka zadnjih godina suočena s teškoćama iz kojih se cijelo vrijeme tražio izlaz. Međutim, posljednji udar je bio dramatično povećanje cijene energenata koji čine velik udio ulaznih troškova proizvodnje. Uslijed toga, projekcije jasno pokazuju da u takvim okolnostima održavanje proizvodnje više nije moguće- tvrde izvori bliski Upravi.