Ivana Kekin u ime Zeleno-lijevog kluba za saborskom govornicom upozorila je na nedostupnu zdravstvenu zaštitu na otocima.
- O situaciji na Braču mediji su ovo ljeto više puta izvještavali, medicinska sestra u ginekološkoj ambulanti je dala otkaz, a pitanje je i koliko dugo će ginekolog star 70 godina, zaposlene na pola radnog vrimena, moći brinuti za preko 4000 pacijentica. Uskoro će ostati i bez pedijatra i radiologa - istaknula je dodavši kako je slična, a ponegdje i gora situacija i na drugim otocima.
- Na Mljetu je ovog ljeta na raspolaganju bila samo jedna liječnica za sve domaće i turiste u svim smjenama. Na Korčuli, otoku sa 16.000 stanovnika narednik pet godina prijeti raspad cijelog sustava specijalističkih ambulanti. U mirovinu odlaze fizijatrica, internist, psihijatrica, mikrobiologinja i dvoje liječnička obiteljske medicine, kao i inženjerke iz biokemijskog laboratorija, kojem prijeti zatvaranje. Na čitavom otoku radi tek jedna pedijatrica, kao i jedan ginekolog, koji osim žena na otoku, zbrinjava i one s Pelješca, preko 10.000 žena - poručila je.
Istaknula je i kako se žene koje zatekne porod prevozi u udaljenu Opću bolnicu Dubrovnik.
- Čini se da nikoga nije briga. Otočani ne izdvajaju ništa manje od ostalih građana za zdravstveno osiguranje, a ispada da su građani drugih reda jer dobivaju drastično lošiju i nedostupniju uslugu - rekla je dodavši kako Ministarstvo zdravstva ne čini ništa kako bi motivirala stručni kadar za rad na otocima.
- Nemati mogućnost ginekoloških pregleda ili rađanja na otoku je institucionalno nasilje nad ženama i ono, kao svaka vrsta nasilja nad ženama i djevojčicama mora prestati - poručila je.