To je to što me zanima!

Učitelji hrane gladnu djecu u školi jer nemaju za topli obrok

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Učiteljica škole u Belom Manastiru sažalila se nad učenikom koji ju je molio da mu omogući barem jedan obrok u danu. Plaća mu školsku prehranu i nije jedina...
Vidi originalni članak

Učiteljice, gladan sam. Pomozite mi! Je li danas netko izostao iz škole i bih li mogao dobiti ono što je ostalo od njih u školskoj kuhinji? Ovako je učenik belomanastirske Osnovne škole “Dr. Franjo Tuđman” danima poslije nastave molio razrednu učiteljicu tražeći da mu pomogne i da barem nešto pojede taj dan.

Kad je mališan dugi dan opet u 16 sati došao, učiteljica se rasplakala. Nije se mogla pomiriti s tim da do kasno poslijepodne dijete još ništa nije stavilo u usta. Sažalila se i u sebi se obvezala pomagati mu plaćajući za njega školsku kuhinju, koja košta pet kuna dnevno.

- Nisam usamljena, i druge učiteljice pomažu socijalno najugroženijoj djeci. Ne mogu vjerovati da se u gradskom proračunu ne mogu osigurati baš nikakva sredstva kojima bi se izbjegle ovakve situacije - požalila se učiteljica ravnatelju škole Damiru Mendleru.

'Neka djeca u školi su uistinu gladna'

A ravnatelj je uporno, već drugi put, na sjednici belomanastirskoga Gradskog vijeća zatražio da se kao stavka u izradi gradskog proračuna za sljedeću godinu uvrsti pomoć djeci koja uistinu gladna dolaze u školu i u kojoj nemoćno gledaju vršnjake kako sretno odlaze u školsku kuhinju i vraćaju se iz nje.

- Imamo djece čiji roditelji su nezaposleni ili su teški socijalni slučajevi i koji jednostavno sa 400-500 kuna mjesečnih prihoda ne mogu financirati školsku kuhinju za svoju djecu. A djeca ne znaju kome se obratiti i onda molećivo pitaju učitelje za pomoć. Znam da smo u mnogo situacija izlazili u susret i nešto im omogućili da taj dan pojedu, ali to nije rješenje. Mi kao škola nemamo nikakva sredstva kojima bismo to riješili - priča ravnatelj škole.

Za pet kuna dnevno dobiju kuhanu hranu i voće

Prema njegovim riječima, za pet kuna dnevno učenici njegove škole imaju 2-3 puta tjedno kuhanu hranu, i to grah, lignje, rižu s mesom, piletinu s povrćem... Drugim danima učenicima omogućuju burek s jogurtom, namaz s kruhom i salamom te cedevitu. Ministarstvo im jedanput na tjedan omogućuje voće, a škola je organizirala da učenici voće dobiju još jedanput tijekom tjedna.

- Vjerujte mi, iz tih pet kuna izvlačimo i više od maksimuma! Trudimo se djeci omogućiti najbolju moguću prehranu za minimalna sredstva, ali treba nam pomoć. Boli kad vidimo da sva djeca ne mogu ni to malo novca uplatiti za školsku kuhinju - govori nam ravnatelj. Posebno ga ljuti što se okolna mjesta, koja su manja od Belog Manastira i imaju puno više socijalnih slučajeva i nazaposlenih, trude osigurati novac za najmlađe, a Beli Manastir ne pomaže ništa.

- Općina Darda plaća školsku kuhinju za 160 djece, a i mali Popovac nalazi 50.000 kuna za plaćanje toplog obroka za 50 učenika. Ne vidim zašto Beli Manastir ne može pronaći novac, koji nije uopće velik, da mu sva djeca budu ravnopravna i sretna u školi - priča Mendler. 

'Djeca su gladna i tu se nema što skrivati'

Za topli obrok u belomanastirskoj osnovnoj školi, koja ima 533 učenika, roditelji plaćaju za 200 učenika. Dio učenika novac koji im daju roditelji troši na pecivo i druge pekarske proizvode izvan školske kuhinje. No nekoliko desetaka djece nema baš ništa za bilo kakav obrok tijekom boravka u školi.

- Djeca su gladna i tu se nema što skrivati. Njihovim je roditeljima teško izdvajati stotinjak kuna na mjesec jer im je socijalna pomoć 500 kuna. Tome je tako i tu treba nešto promijeniti. Škola jednostavno ne može osigurati obroke jeftinije od pet kuna - tvrdi ravnatelj. Ne kani prestati u svojim naporima da se kao gradski vijećnik izbori, barem, da se u gradskom proračunu izdvoje određena sredstva za subvencioniranje toplog obroka socijalno najugroženijoj djeci.

Gradonačelnik Belog Manastira Ivan Doboš potvrdio je da će “pokušati osigurati 20.000 kuna u proračunu za iduću godinu” te da će kontaktirati Centar za socijalnu skrb te tražiti broj socijalno najugroženije djece.

Romi se izborili za 200.000 eura pomoći

Nakon ravnateljeva vapaja javio se i Duško Kostić, predsjednik Lune, udruge romskog prijateljstva, koja je Fondu za obrazovanje Roma (REF) aplicirala 200.000 eura vrijedan projekt Bolje mogućnosti. Dio tog projekta je upravo financiranje toplog obroka za 60-ak romske i neromske djece za sljedećih 18 mjeseci.

- Sredinom studenog očekujem rezultate natječaja, ali najvjerojatnije ćemo dobiti zeleno svjetlo za naš projekt - tvrdi Duško Kostić. 

Do kraja ovog izdanja iz Ministarstva obrazovanja nismo dobili nikakav odgovor na upit kako je moguće da i nakon što su 24sata prije nekoliko mjeseci otkrila da dio osnovnoškolaca gladuje, opet ima gladne djece.

Idi na 24sata

Komentari 351

  • vrapčić 31.10.2014.

    Sramota! Glavno da Ministarstvo obrazovanja svim učenicima sufinancira 75% putnih troškova, i onima čiji roditelji mjesečno zarađuju 15-20 000 kuna i onima koji su na minimalcu ili bez posla. Kad će konačno profunkcionirati socijala???????

  • JustinaRalević 31.10.2014.

    sramota je to za sve nas, svaska čast nastavnicima. Sramota je to i za njihove starce i okolnu i sve nas koji okrećemo glavu i dijelimo savjete o tome koliko i kako se reže kruh!

  • forumaš 31.10.2014.

    a zasto se nista ne pise o nasim zastupnicima koji na sjednice ne dolaze jer vjerojatno nemaju za rucak pa im je neugodno.

Komentiraj...
Vidi sve komentare