Bilo kakav sporazum s Rusijom nije vrijedan ni prebijene pare, napisao je u subotu savjetnik ukrajinskog predsjednika i pregovarač Mihailo Podoljak.
On smatra da se nikakvom sporazumu s Rusijom ne može vjerovati i da se invazija Moskve može zaustaviti samo silom.
POGLEDAJTE VIDEO:
Naime, Rusija i Ukrajina već se neko vrijeme međusobno optužuju za zastoj u pregovorima. Posljednji sastanci licem u lice bili su 29. ožujka.
Rusija je objavila kako oni nisu krivi za to što Ukrajina ne pokazuje spremnost za nastavak mirovnih pregovora, a pregovarači iz Kijeva okrivili su Rusiju za nedostatak napretka.
- Je li moguće pregovarati sa zemljom koja uvijek cinično i propagandistički laže - pita se Podoljak, koji je vodio ukrajinski tim.
Zadnje naznake diplomacije viđene su prošlog ponedjeljka kad je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao da je Putin jedini ruski dužnosnik s kojim se želi sastati kako bi razgovarali o tome kako okončati rat. Nekoliko puta rat je, kao i situaciju u Donbasu, opisao kao pakao koji treba zaustaviti.
Putin kaže da su ruske snage u specijalnoj operaciji demilitarizacije Ukrajine i oslobađanja od radikalnih proturuskih nacionalista. Ukrajina i njezini saveznici to nazivaju lažnim izgovorom za invaziju na Ukrajinu koja je počela 24. veljače.
- Rusija je dokazala da je barbarska zemlja koja prijeti svjetskoj sigurnosti. Barbarin se može zaustaviti samo silom - smatra Podoljak.
Ipak, pregovore s Rusijom cijelo vrijeme vode neke europske zemlje motivirane vlastitom dobiti. Tako pasivno pomažu Ukrajini, no rezultate tek treba vidjeti.
Austrijski kancelar Karl Nehammer u petak je razgovarao s Putinom, koji mu je rekao da je spreman pregovarati o žitaricama koje trenutno stoje u ukrajinskim lukama.
- Putin je signalizirao da je spreman dopustiti izvoz putem morskih luka - rekao je Nehammer i dodao kako bi luke trebalo očistiti od podmorskih mina. Osim toga, dvije zaraćene zemlje navodno su spremne pregovarati o razmjeni zarobljenika.
Prema Rusima, spremni su pustiti djelatnike Crvenoga križa do ratnih zarobljenika te bi ih trebali popisati i koordinirati.
Mirovne pregovore želi obnoviti i Turska, koja statusom medijatora želi ojačati svoj status sile.