Imamo veliki problem s manjkom liječničkog kadra u županiji. Imamo dvije doktorice obiteljske medicine koje imaju preko 70 godina, u jednom mjestu imamo samo jednog pedijatra, on ima preko 80 godina. Liječnici koji u tim godinama rade su potpuno radno sposobni, odrađuju veliki dio posla, da nema njih imali bi još više problema, tako da sam oduševljena što žele raditi i što su sposobni raditi. Najviše od svega nedostaje nam pedijatara, kazala je za 24sata Sanja Habek, ravnateljica Doma zdravlja sisačko-moslavačke županije.
Hrvatska liječnička komora ima Povjerenstvo za primarnu zdravstvenu zaštitu u kojoj je predstavnica pedijatara dr. Ilonka Artuković. Ona je za 24sata govorila o kroničnom problemu s nedostatkom pedijatara u Hrvatskoj. Mnogi imaju preko 1000 pacijenata, ponegdje i preko 1500, iako bi ih prema preporukama EU trebali imati do 850 po ambulanti.
O radu liječnika u devetom desetljeću
I sama je mogla u mirovinu, no još je ostala raditi jer pedijatara nema.
- U Hrvatskoj nam nedostaje čak nedostaje 84 tima u pedijatriji, a 81 ih je na specijalizaciji. S tim da treba naglasiti da je jedna trećina prešla 60 godina i idu brzo u mirovinu. Raspisane su neke specijalizacije i nadam se da će se i dalje raspisivati. Naš sustav u primarnoj zdravstvenoj zaštiti djece krpa se s umirovljenicima i to nije dobro. Postoje mjesta gdje uopće nemate pedijatara. Sve u svemu vlada kaos i vi u ovakvim okolnostima ne možete dobro ni raditi. Starosnu dob do koje liječnik može raditi bi trebalo ograničiti - smatra dr. Artuković.
Pitali smo je kako komentira rad liječnika u devetom desetljeću.
- I sama sam dovoljno stara da znam da visoka životna dob ima svoja ograničenja. U toj dobi bi liječnici bili dobri savjetnici, ali rad u primarnoj zdravstvenoj zaštiti je naporan i težak, no ako nema drugog rješenja bolje i to nego opteretiti drugu ordinaciju - istaknula je.
Dodala je kako su u Samoboru gdje ona radi čak dvije pedijatrijske ambulante bez stalnog liječnika.
'Liječnici rade za 2000 eura nakon 11 godina studija'
- Neke kolege su se vratile iz mirovine, rade na četiri sata. Hitno nam je potrebno raspisivanje većeg broja specijalizacija i k tome bi bilo dobro da dobijemo pedijatre iz bolnice. Naime, bolnice su dobivale specijalizaciju iz pedijatrije, a primarna nekoliko godina nije dobivala specijalizaciju i to sad dolazi na naplatu - kaže ona.
Dodaje kako je najveći problem s nedostatkom liječnika u manjim gradovima i općinama.
- Manje sredine moraju nešto pružiti liječniku. U domu zdravlja su nikakve plaće i uvjeti. Ako hoćete nekoga tko se školovao 11 godina na studiju, ako mu date plaću od koje ne može preživjeti kad plati podstanarstvo, kako možete očekivati da će doći raditi. Plaće liječnika u DZ su oko 2000 eura plaće, ako mora iznajmiti stan, a znate koliko su primjerice po otocima skupi stanovi. Što mu ostane od plaće? Vi kad radite u primarnoj imate samo svoju plaću, nema dežurstava kojima možete još zaraditi. Imate plaću koja ne dozvoljava da imate obitelj - kazala je.
Djeca se pregledavaju na brzinu, trebamo promjenu
Ravnateljica DZ sisačko-moslavačke županije (na slici lijevo) kaže da im je veliki problem s nedostatkom pedijatara u županiji. Pedijatrica Artuković (desno) ističe kako je primarna zdravstvena zaštita dosta devastirana. - Događa se da se dijete na brzinu pregleda, ja ne primam previše već onoliko da znam za njih dobro skrbiti - kaže.