U gradu Ramalah na Zapadnoj obali u ponedjeljak 4. studenog, izraelski doseljenici su spalili 20 palestinskih automobila piše Reuters.
Pogledajte video napada u Zapadnoj obali
Desetak napadača s fantomkama je u tri ujutro upalo u kvart Al-Bireh te u nekoliko minuta s molotovljevim koktelima zapalilo automobile.
- Kada smo krenuli gasiti zapaljene aute, napadači su počeli pucati na nas - rekao je stanovnik Al-Bireha, Ihab al-Zaben.
- Izraelska policija i Shin Bet istražuju incident - rekao je glasnogovornik izraelske policije. Palestinske vlasti su osudile napad i
pozvale međunarodnu zajednicu da zaustavi Izrael u napadima na Zapadnoj obali koji su u sjeni rata u Gazi.
Od 1917. do 1948, Zapadna obala s Jeruzalemom je bila pod kontrolom Britanskog Carstva. Nakon Izraelsko-arapskog rata 1948., teritorij dolazi pod kontrolu Jordana.
U šestodnevnom ratu 1967. Izrael je u potpunosti porazio Siriju, Jordan i Egipat, te se od tada Zapadna obala s Jeruzalemom nalazi pod Izraelskom kontrolom.
Od tada se na prostor Zapadne obale naselilo 700 tisuća Izraelaca što je stvorilo nove tenzije s Palestincima koji su se na to područje došli nakon Nakbe.
I Izraelci i Palestinci Zapadnu obalu smatraju svojim domom. Izraelci ju povezuju s biblijskom Judejom i Samarijom. Nasilje je postojalo i prije trenutnog rata u Gazi, ali je nakon Hamasovog napada, poprimilo nove dimenzije.
Od početka rata između Hamasa i Izraela je ubijeno 500 Palestinaca u Zapadnoj obali. No, tamo su se ubojstva događala i prije rata. Tako je 2022. godine ubijeno 154 Palestinaca u izraelskim racijama.
Te godine je ubijena i novinarka Al Jazeere, Shireen Abu Akleih koju je ubio izraelski snajper tijekom jedne od racija. Iako su UN i
Amnesty International nekoliko puta pozvali Izrael da zaustavi napade i racije, ništa konkretno se nije dogodilo.
Izraelski doseljenici, točnije njih 700 tisuća stvaraju još jedan problem o kojem nitko ne želi govoriti.
Naime, Mirovnim sporazum iz Osla kojeg su 1993. potpisali Jaser Arafat vođa Palestinske oslobodilačke akcije i Yitzhak Rabin izraelski premijer, dolazi do međusobnog priznavanja zaraćenih strana.
Palestinci su prvo trebali dobiti autonomiju i svoju civilnu vlast u Gazi i Zapadnoj obali, a IDF koji je tamo bio od 1967. se trebao
povući.
Kada bi se riješila sva preostala pitanja između Palestine i Izraela ( status Jeruzalema, međunarodna granica između Izraela i buduće Palestinske države), tada bi se moglo početi govoriti o nezavisnoj Palestini.
Danas, 30 godina kasnije takav scenarij izgleda nerealno. Sve su češće glasine kako Izrael ili barem njegova trenutna vlada nemaju nikakvu namjeru dozvoliti Palestincima autonomiju.
Izraelska naselja u kojima živi 700 tisuća ljudi su ilegalna prema međunarodnom pravu, ali s obzirom da se svakog dana sve više Izraelaca naseljuje, lako se može zaključiti da Palestinci neće imati nikakvu upravu, a kamoli samostalnu državu u skorije vrijeme.