To je to što me zanima!

Nema mira ni na Zapadnoj obali: Izraelski doseljenici su zapalili 20 palestinskih auta

Od početka rata između Hamasa i Izraela je ubijeno 500 Palestinaca na Zapadnoj obali. No, tamo su se ubojstva događala i prije rata. Tako je 2022. godine ubijeno 154 Palestinaca u izraelskim racijama.
Vidi originalni članak

U gradu Ramalah na Zapadnoj obali u ponedjeljak 4. studenog, izraelski doseljenici su spalili 20 palestinskih automobila piše Reuters.

Pogledajte video napada u Zapadnoj obali

Desetak napadača s fantomkama je u tri ujutro upalo u kvart Al-Bireh te u nekoliko minuta s molotovljevim koktelima zapalilo automobile.

 - Kada smo krenuli gasiti zapaljene aute, napadači su počeli pucati na nas - rekao je stanovnik Al-Bireha, Ihab al-Zaben.

 - Izraelska policija i Shin Bet istražuju incident - rekao je glasnogovornik izraelske policije. Palestinske vlasti su osudile napad i
pozvale međunarodnu zajednicu da zaustavi Izrael u napadima na Zapadnoj obali koji su u sjeni rata u Gazi.

Od 1917. do 1948, Zapadna obala s Jeruzalemom je bila pod kontrolom Britanskog Carstva. Nakon Izraelsko-arapskog rata 1948., teritorij  dolazi pod kontrolu Jordana.

U šestodnevnom ratu 1967. Izrael je u potpunosti porazio Siriju, Jordan i Egipat, te se od tada Zapadna obala s Jeruzalemom nalazi pod Izraelskom kontrolom.

Od tada se na prostor Zapadne obale naselilo 700 tisuća Izraelaca što je stvorilo nove tenzije s Palestincima koji su se na to područje došli nakon Nakbe.

I Izraelci i Palestinci Zapadnu obalu smatraju svojim domom. Izraelci ju povezuju s biblijskom Judejom i Samarijom. Nasilje je postojalo i prije trenutnog rata u Gazi, ali je nakon Hamasovog napada, poprimilo nove dimenzije. 

Od početka rata između Hamasa i Izraela je ubijeno 500 Palestinaca u Zapadnoj obali. No, tamo su se ubojstva događala i prije rata. Tako je 2022. godine ubijeno 154 Palestinaca u izraelskim racijama.

Te godine je ubijena i novinarka Al Jazeere, Shireen Abu Akleih koju je ubio izraelski snajper tijekom jedne od racija. Iako su UN i 
Amnesty International nekoliko puta pozvali Izrael da zaustavi napade i racije, ništa konkretno se nije dogodilo.

Izraelski doseljenici, točnije njih 700 tisuća stvaraju još jedan problem o kojem nitko ne želi govoriti.

Naime, Mirovnim sporazum iz Osla kojeg su 1993. potpisali Jaser Arafat vođa Palestinske oslobodilačke akcije i Yitzhak Rabin izraelski premijer, dolazi do međusobnog priznavanja zaraćenih strana.

Palestinci su prvo trebali dobiti autonomiju i svoju civilnu vlast u Gazi i Zapadnoj obali, a IDF koji je tamo bio od 1967. se trebao
povući.

Kada bi se riješila sva preostala pitanja između Palestine i Izraela ( status Jeruzalema, međunarodna granica između Izraela i buduće Palestinske države), tada bi se moglo početi govoriti o nezavisnoj Palestini.

KAOS U VUKOVARSKOJ Ogromne gužve u zagrebačkom Holdingu, za parkirne karte se čeka satima: 'Ide mic po mic!'

Danas, 30 godina kasnije takav scenarij izgleda nerealno. Sve su češće glasine kako Izrael ili barem njegova trenutna vlada nemaju nikakvu namjeru dozvoliti Palestincima autonomiju.

Izraelska naselja u kojima živi 700 tisuća ljudi su ilegalna prema međunarodnom pravu, ali s obzirom da se svakog dana sve više Izraelaca naseljuje, lako se može zaključiti da Palestinci neće imati nikakvu upravu, a kamoli samostalnu državu u skorije vrijeme.

Idi na 24sata

Komentari 32

  • uistinu je tako 06.11.2024.

    Samo je Brkati znao kako tretirati tu cionisticku bandu od kriminalaca koji su i Isusa ubili i nemaju nista svetog.

  • Kontra fašizma 05.11.2024.

    Sporazum iz Osla su odbili sami arapi. Naivna EU je ulupala stotine mil eura u taj projekt.

  • Evil isreal 05.11.2024.

    U većini slučajeva, izraelski doseljenici koji učestvuju u napadima na Palestince i njihovu imovinu rijetko odgovaraju za svoja djela. Prema organizacijama za ljudska prava kao što su B'Tselem i Yesh Din, izraelski pravosudni sistem često ne istražuje ili ne procesuira ovakve incidente u potpunosti. Na primjer, Yesh Din je u izvještajima navela da je samo mali broj istraga protiv nasilja doseljenika rezultirao krivičnim optužbama ili kaznama.Čak i u slučajevima gdje postoji dovoljno dokaza ili video snimci, procesuiranje se često ne događa ili završava s blagim kaznama. Ove organizacije ističu da pravni sistem pokazuje tendenciju da bude blagonaklon prema doseljenicima, posebno u kontekstu napetih odnosa i izraelskog vojnog prisustva na Zapadnoj obali.

Komentiraj...
Vidi sve komentare