Nakon svjedočenja dužnika na Trgovačkom sudu u Zagrebu u ponedjeljak su na red došli predstavnici banaka.
Pokušali su osporiti postojanje kolektivnog interesa u tužbi Potrošača i Udruge Franak protiv osam najvećih banaka u Hrvatskoj. Smatraju da su dužnici s kreditima u švicarcima ipak u manjini.
- U spornom razdoblju, od 2004. do 2008., udio odobrenih plasmana vezanih uz euro je 62 posto, a uz CHF 30 posto - rekla je Dinka Vuković, predstavnica Splitske banke.
Krešimir Ljubić, odvjetnik PBZ-a, naveo je da je PBZ izdao 11.000 kredita u CHF, ali dvostruko više u eurima. Boris Porobija za Zabu objasnio je da su ugovori za obje vrste kredita identični, s promjenjivom kamatnom stopom te valutnom klauzulom.
- Ako je reklamna kampanja za kredite u CHF bila toliko agresivna, kako je moguće da se većina građana odlučila za kredite u eurima - pitao je. Istaknuo je da su klijenti mogli birati.
- Nema govora o zavaravajućem oglašavanju ili prisili od strane bankara. Ovaj predmet je po tome gotov. Na svakog dužnika u francima možemo dovesti klijente s dugom u eurima. Isti problem se sutra može dogoditi s tom valutom. Pa hoćemo li svaki put na sud kad neka valuta podivlja - rekao je Porobija.
Raspravljali su i o Općim uvjetima poslovanja. Udruga Franak tvrdi da ih većina članova nije dobila, a banke kako klijentima nisu niti imali obvezu podijeliti ih pismeno. Za sljedeće ročište Udruga Franak mora pribaviti spomenute reklame iz tiska i televizije.