Želimo naše poduzetnike u općini i sutra. A ako im naplaćujete dok ne rade, odvest ćete ih u dugove i dobit ćete socijalne slučajeve, kaže načelnik općine Fužine David Bregovac (Laburisti).
Ta općina koja ima devet milijuna kuna godišnje prihoda obustavila je plaćanje zakupnina za poduzetnike koji su zatvoreni, otpisala je komunalnu naknadu, te naplatu odvoza otpada za tvrtke. Omogućili su i besplatno skladištenje robe za one koji je plasiraju u Italiju, te građanima ne naplaćuju vrtiće dok ne rade.
POGLEDAJTE VIDEO:
I nisu jedini. Istim putem idu Zagreb, Bjelovar, Sv. Nedjelja, Dugo Selo i niz drugih gradova i općina. Ali postoje i oni koji poduzetnicima nisu otpisali ništa. Država, ali i dio gradova i dalje nudi samo odgodu plaćanja zakupnina i najamnina iako su poduzetnici koji vode restorane, kafiće ili druge uslužne djelatnosti zatvoreni. Iz Ministarstva imovine su nam odgovorili da razmatraju kriterije i da neće svima biti oproštena zakupnina.
Prema anketi koju je provela Udruga Glas poduzetnika, na pitanje što je učinila vaša jedinica lokalne uprave da vam pomogne, 43 posto obrta i tvrtki je odgovorilo: Ništa! Samo 13 posto je odgovorilo da im je ukinuto plaćanje zakupnina, najamnina i komunalne naknade dok traje kriza. Ostali su odgovorili da se radi neka vrsta kombinacija odgoda i djelomičnog oprosta. Čak 50 posto poduzetnika je izjavilo da je nezadovoljno reakcijom svoje lokalne uprave, a još 17 posto je umjereno nezadovoljno. Jako i umjerno zadovoljnih reakcijom je tek 17 posto. Udruga je zato pozvala gradove i općine, da donesu odluke o ukidanju obveze plaćanja naknada i najamnina za one kojima je onemogućeno poslovanje. Poziv je upućen i privatnim vlasnicima nekretnina.
- Bačeni smo na koljena, životarimo ili uopće ne zarađujemo. Nismo u mogućnosti plaćati namete, najamnine i naknade kada prostore ne koristimo i ne ostvarujemo prihode - rekao je Hrvoje Bujas, predsjednik Udruge.
Među većim gradovima koji još nisu donijeli odluku o takvoj pomoći su primjerice i Split ili Krapina. Ali je spremaju na svojim sjednicama vijeća.
Oporbena vijećnica Marijana Puljak je od gradonačelnika Andre Krstulovića Opare zatražila da splitskim poduzetnicima otpiše i ostale namete osim zakupnine, primjerice spomeničku rentu, koncesijske naknade, komunalnu naknadu, naknadu za reklame... I Udruga gradova je dala preporuku da se pomogne poduzetnicima, a isto je već tražio i HUP. Ali pitanje je tko će je i donijeti.
Davor Nađi, dogradonačelnik Sv. Nedjelje kaže da su oni, ali drugi gradovi gdje su čelnici iz mlade stranke Fokus, išli s otpisom zakupnina, uskoro i komunalne naknade, neplaćanjem vrtića, odgodom ovrha. Plaćanje komunalne naknade su prvo odgodili jer za otpise se mora sastati gradsko vijeće. Sad idu i s tim.
- Ovaj virus je opasan za zdravlje ljudi, a još opasniji za zdravlje ekonomije. Ako stanu poduzetnici, a tvrtke krenu propadati i rast nezaposlenost, onda više neće biti niti punjenja gradskih i općinskih proračuna – sažima Nađi zašto je bolje pomoći što ranije.
U Zagrebu je apsurdna situacija. Grad Zagreb neće naplaćivati zatvorenima objektima zakupninu i komunalnu naknadu. Ali smo već ranije objavili priču o ugostitelju u glavnom gradu koji je unajmio poslovni prostor od države i uredio restoran. On zasad ima pravo samo na odgodu, a njegov konkurent koji je par metara dalje i u prostoru je Grada Zagreba ne mora platiti ništa.
I to govori o neujednačenim kriterijima. U Ličko-senjskoj županiji je župan Darko Milinović ukinuo plaćanje koncesija svim liječnicima i zdravstvenim djelatnicima.
- Oni su na prvoj crti obrane. Mi ne naplaćujemo, primjerice, zakupnine od ugostitelja, ali radimo kriterije po kojima ćemo pomoći svima onima u gradovima županije koji moraju plaćati, a zatvoreni su - kaže Milinović.
No, nisu samo neki gradovi, općine i država odlučili da se zakup ipak mora platiti iako ne rade, nego zakupninu pokušavaju naplatiti i vlasnici privatnih prostora. Već nam se s istim pitanjem obratio i jedan mali poduzetnik kojem vlasnik lokala jednostavno želi naplatiti zakupninu iako ne radi.
Zagrebački odvjetnik je pojasnio što treba uraditi jer je i sam bio u istoj situaciji. Kaže da je imao zakup poslovnog prostora od privatnika do kraja godine. I zakupodavac nije htio izaći u susret da smanji zakupninu ili sporazumno raskinu ugovor. Odvjetnici su isto pogođeni, sudovi ne rade, posla nema. Kaže da mu je vlasnik ponudio nižu zakupninu, ali pod uvjetom da potpišu novi ugovor na čak 26 mjeseci.
- Ako sada potpišem taj ugovor, to znači da sam svjestan krize zbog korone virusa i više nemam pravo pozivati se na izvanredne okolnosti pandemije. Zato sam odbio jer između ostalog ne znamo do kad će ove okolnosti trajati. Ugovor ću raskinuti sudskom tužbom, pozivajući se na članak Zakona o obveznim odnosima koji regulira izvanredne okolnosti. Ugovor se raskida danom podnošenja tužbe, a zakupodavac neće imati pravo niti na polog koji sam uplatio – kaže nam taj odvjetnik.
Radi se o članku 369. Zakon o obveznim odnosima koji dozvoljava raskid ugovora u slučaju okolnosti koje nisu mogle biti predviđene u vrijeme potpisivanja, a jednoj strani bi previše otežalo ispunjenje ugovora ili bi je odvelo u velike gubitke. Isto vrijedi i za ugovore s gradovima ili državom. Odvjetnik svakako savjetuje da se svi koji se nađu u takvim problemima prvo probaju dogovoriti sa zakupodavcem, a tek ako ne ide, onda im ostaje taj članak zakona na raspolaganju.