To je to što me zanima!

Ne prodaju konvertibilne marke i srpske dinare, ni ruske rublje

U hrvatskim bankama mogu se kupiti valute nekih država s druge strane planeta, poput japanskog jena, a srpske dinare nude samo Zagrebačka banka i Addiko
Vidi originalni članak

Svake godine u isto doba putujem na nekoliko dana u Mađarsku i svake godine imam problem s nabavkom forinti. U mjenjačnicama ih uglavnom nema, a često ni u poslovnicama bankama, rekao je čitatelj požalivši se da ga jednom nisu pustili ni na wc koji se plaćao, a eure nisu željeli primiti.

Mogu li se u svim poslovnicama kupiti valute koje se ne traže često, pitali smo 10 najpoznatijih banaka koje posluju u Hrvatskoj.

- U svakoj poslovnici Banke se mogu kupiti samo valute sa službene tečajne liste Banke po važećem tečaju za navedeni dan. Ako određeni iznosi pojedine valute nisu raspoloživi u poslovnici moraju se naručiti najmanje jedan dan unaprijed - objasnili su iz Splitske banke koja na tečajnoj listi ima čak i slovenski tolar. Ta valuta ne postoji više ali se, kažu, iz tehničkih razloga još vodi.

U tablicu nismo uvrstili najčešće tražene valute poput eura, švicarskog franka, britanske funte i američkog dolara, s čijom nabavkom nema problema, ali zanimalo nas je, na primjer, ima li ruskih rubalja. Samo Addiko banka odgovorila je da ih ima i za jednu rublju treba platiti 0,092 kune. Iz Sber banke nam nažalost nisu odgovorili na upit, ali na njihovoj internetskoj stranici piše da prodaju rublje. I cijene ih više nego u Addiko banci: rublja vrijedi 0,1 kunu.

Što se tiče valuta naših najbližih susjeda koji ne koriste euro, konvertibilnu marku u ponudi ima šest banaka, a srpske dinare samo dvije, Zaba i Addiko. Makedonski dinar nitko ne spominje, on je našim bankarima podjednako nezanimljiv kao bugarski lev, rumunjski leu, ukrajinska hrivnja, albanski lek, turska lira ili islandska i estonska kruna. Češku, norvešku, dansku i švedsku krunu imaju.

Prije odlaska u banku dobro je provjeriti imaju li željenu valutu.

- Ako je iznos veći od 10.000 eura, a posebno za valute koje nisu u svakodnevnom opticaju (sve osim eura, konvertibilne marke, švicarskog franka i britanske funte) treba ih naručiti 48 sati ranije - kažu u RBA.

Osim našim putnicima u druge zemlje, informacije mogu zanimati i susjede koji se vraćaju s odmora i žele se riješiti kuna.     

Idi na 24sata

Komentari 6

  • IvančicaMaković 19.07.2017.

    Inače,na znanje novinarki,Estonija je u EU i uzela je euro kao valutu :)

  • Rocking Roller 19.07.2017.

    Zamisli nazvati valutu "konvertibilna marka"... Ne marka, nego konvertibilna marka hahahaa, jaoooo tupavaca....

  • neron_agripinin 18.07.2017.

    Zna li dotična autorica teksta koja je valuta u Estoniji? Dobro kakvo je to novinarstvo.....molim vas neka bude nagrađena povišicom i to u estonskim krunama

Komentiraj...
Vidi sve komentare