To je to što me zanima!

'Ne potičemo izbjeglice da idu u Hrvatsku, možete biti mirni'

Ministar unutarnjih poslova Unsko-sanske županije Nermin Kljajić odbacio je tvrdnje kako vlasti u tom dijelu Bosne i Hercegovine potiču ilegalne migrante na odlazak u Hrvatsku
Vidi originalni članak

Nakon što je zagrebački "Večernji list" objavio kako sigurnosne službe u Hrvatskoj razmatraju mogućnost izricanja zabrane ulaska onim dužnosnicima u BiH koji potiču ilegalne migrante da što prije nastave put ka Hrvatskoj te kako je zbog svojih ranijih izjava pod posebnom pozornošću upravo ministar unutarnjih poslova Unsko-sanske županije, Nermin Kljajić je ustvrdio kako tamo nitko ne radi na planskom prebacivanju migranata u Hrvatsku odnosno kako je riječ o pojedinačnim slučajevima i odlukama onih koji pod svaku cijenu pokušavaju doći do zapadne Europe.

 - U zadnje dvije godine kroz kampove na području Unsko-sanske županije prošlo je oko 60 tisuća migranata što znači da je njih oko 54 tisuće završilo u zemljama EU-a. Ti ljudi su došli u BiH s namjerom da dođu do zemalja EU. Hrvatska je opravdano nezadovoljna kao i mi ... jer naše državne institucije ne upravljaju procesom migracija, tako da se skupa bavimo posljedicama -  kazao je Kljajić.

Dodao je kako Hrvatska "može biti mirna" kada je riječ o mjerama koje poduzimaju vlasti Unsko-sanske županije.

Posebna županijska operativna skupina zadužena za problem ilegalnih migracija ranije ovog tjedna donijela je odluku kako će od 15. studenog biti ograničeno kretanje ilegalnih migranata koji borave u Bihaću i Velikoj Kladuši.

Nove mjere značile bi da migranti koji su smješteni u prihvatnim kampovima Bira i Miral više ne mogu slobodno izlaziti i u njih se vraćati a da će izlazak biti dopušten samo onima koji žele trajno otići odnosno nastaviti put ka Hrvatskoj.

Do subote nije bilo potvrde da se takve mjere doista i primjenjuju a u međuvremenu je reagirala i organizacija Amnesty International upozorivši kako bi ograničenje kretanja migranata i njihovo stavljanje u neku vrstu pritvora predstavljalo drastično kršenje njihovih ljudskih prava.

 - Strani državljani, uključujući osobe koje su neregularnim putem ušle u BiH, a koje se nalaze na teritoriju BiH, uživaju ista ljudska prava i zaštitu kao i državljani BiH. Svaki pokušaj da se na bilo koji način kolektivno ograniče prava ovih osoba bi bio diskriminirajući -  stoji u izjavi koju je objavio središnji ured Amnesty Internationala u Londonu.


 

Idi na 24sata

Komentari 25

  • uvijekkontra 17.11.2019.

    To se bosna zahvaljuije europi za priznanje.

  • laky03348 17.11.2019.

    i tako ćemo mi,kako ja ooooooooodavno pišem postati kroz godinu do dvije HOT SPOT za ove teroriste,,HDZ će nam ga smjestiti pun gas,,naše ljude planski rastjeruju,a ove će useliti,,dok mi šutimo,,a vojska nam spava u vojarnama.Smao naprijed,,a narode samo glasaj za hdz,,i bude nam bolje,,ahahaahahahha,a budaletina od naroda.

  • jo2hn8ny 17.11.2019.

    gdje nestadoše žene, djeca i starci sa ove fotke? Pametnome dosta.

Komentiraj...
Vidi sve komentare