Gljivica koja obično napada biljke po prvi put je zarazila čovjeka. Prvi ovakav slučaj zabilježili su liječnici u Indiji kod muškarca koji je biljni mikolog i bavi se proučavanjem gljvica na biljkama, prenosi New York Post.
Liječnici u Consultant Apollo Multispecialty bolnici u Indiji zaprimili su 61-godišnjeg pacijenta koji se žalio na neprekidni kašalj, promukli govor, teško gutanje, bol u grlu i neprekidan umor u razdoblju od 3 mjeseca.
Osim navedenih simptoma, muškarac nije imao nikakvih drugih zdravstvenih problema i nije poznato gdje i kada se zarazio ovom gljivicom.
Liječnici su ga poslali na pretrage - rendgen pluća bio je uredan, ali CT nalazi pokazali su da ima paratrahealni apsces u području vrata.
Paratrahealni apsces može blokirati dišne puteve i uzrokovati teške infekcije koje mogu dovesti do smrti, ako ih se na vrijeme ne prepozna i ne liječi.
Gljivična infekcija liječi se lijekovima, kao i antigljivičnom terapijom i kirurškom drenažom gnoja iz apscesa. Liječnici također preporučuju sprječavanje izlaganju faktorima koji mogu dovesti do infekcije.
Nakon što su čovjeku uklonili gnoj iz apscesa, poslali su ga na analizu u podružnicu WHO-a na sjeveru Indije na daljnju analizu. Muškarac je dobio dva lijeka koje je morao uzimati u periodu od dva mjeseca.
Liječnici su muškarcu dijagnosticirali Chondrostereum purpureum, biljnu gljivicu koja uzrokuje bolest srebrnog lišća kod biljaka.
Srebrni list inficira drvo i lišće nekih stabala, i mijenja im boju u srebrnasto sivu,a širi zrakom pomoću spora.
Znanstvenici vjeruju kako se čovjek zarazio tijekom obavljanja svog posla kao biljnog mikologa. Dugo je radio s “trulim materijalom, gljivama i raznim biljnim gljivicama”.
Znanstvenici navode kako dosad nije bilo zabilježeno da biljne gljivice mogu zaraziti čovjeka. Od svih vrsta gljiva na svijetu, postoji tek nekoliko stotina koje u isto vrijeme mogu zaraziti ljude, životinje i biljke.
- Tijekom proteklih nekoliko desetljeća pojavilo se više novih patogenih gljiva - napisali su istraživači u studiji objavljenoj u časopisu koji se bavi medicinskom mikologijom.
- Pogoršanje globalnog zatopljenja i druge civilizacijske aktivnosti otvaraju Pandorinu kutiju za nove gljivične bolesti - navodi se u studiji.
Rastuće temperature mogu ubrzati broj mutacija koje se javljaju kod gljiva, povećavajući otpornost na lijekove i prilagođavajući ih za preživljavanje kod ljudi.
Liječnici su potvrdili da nakon dvije godine kontrolnih pregleda muškarac nije imao nikakvih komplikacija i da je bez bolesti. Također nije bilo dokaza koji bi pokazali da se bolest ponavlja.