Ako Vlada i dalje bude donosila samo kozmetičke, i zamotane izgovore bez ozbiljnih mjera, virus će se i dalje širiti te odnositi previše života onih koji su mogli biti spašeni, komentar je prof. dr. Ivana Đikića, direktora Instituta za biokemiju u Frankfurtu na velik porast broja novozaraženih u Hrvatskoj. Epidemiolozi su, kaže, upozoravali i predvidali značajan porast, ali je ova brojka, od preko 6300 novozaraženih doista veliko iznenađenje i ozbiljno upozorenje za Stožer i Vladu.
- Očigledno je da dosadašnje odluke Stožera nisu bile dostatne, i da su izgubili kontrolu nad virusom. Jos žalosnije je da su neodlučnošću i neslušanjem upozorenja epidemiologa izgubili kritično vrijeme zadnja četiri, do šest tjedana, kad smo pravilnim mjerama mogli brže prekinuti ovaj opasni ciklus širenja virusa, i spasiti pretrpanost bolnica te velik broj umrlih. Nažalost, ovaj val će sad trajati puno duže, i vjerojatno se spojiti s petim valom, koji očekujemo tijekom zime, kaže prof. Đikić.
Potrebno je, dodaje, što prije povećati broj cijepljenih, spriječavati okupljanja u zatvorenim prostorijama, održavati distancu, nositi maske, kao i puno šire koristiti covid potvrde. Nadalje, treba poticati rad od kuće, dati podršku zdravstvenim radnicima - liječnicima i sestrama te, jednako važno, iskreno komunicirati prema građanima.
- Povjerenje građana se može dobiti jedino ukoliko Vlada, a posebno premijer Plenković pokaže malo više samokritike i suosjećajnosti te se počnu odgovornije ponašati prema ovoj bolesti, zaključuje Đikić.
Velik broj zaraženih prokomentirao nam je i virusni imunolog Luka Čičin Šain iz Centra za infektološka istraživanja Helmholtz u Njemačkoj.
- Sad više uopće ne možemo pratiti virusno širenje. Kapaciteti testiranja su oko 10-12 tisuća PCR-a dnevno. Na to možemo nadodati oko 10-20 % zbog antigenskih testova u bolničkim uvjetima (kućni testovi ne ulaze u statistike). Preko šest tisuća detektiranih nam govori da imamo jos tisuće novozaraženih koji nisu došli na red za testiranje. Epidemiološke službe su sada u mraku. Daljnje praćenje pandemije ovisi o broju hospitalizacija i umrlih, jer su se brojevi novodijagnosticiranih odvojili od realnog broja novozaraženih. Žalosno je da smo već dva puta bili u ovoj istoj situaciji i da nismo nista naučili, naprotiv - ljudi se još manje pridržavaju mjera sad nego kad su drugi i treći val bili pred vrhuncem, a vlada je nesigurna sto učiniti - kaže Čičin Šain.
Strahovit porast novozaraženih prokomentirao je i prof.dr. Ozren Polašek, člna Vladinog Znanstvenog savjeta i voditelj Katedre za javno zdravstvo Medicinskog fakulteta u Splitu.
‐ Ovo je jedan od nepovoljnijih scenarija o kojima smo do sada na sreću samo razmišljali, a sada nam se nažalost i dogodio. Stvarni broj zaraženih je sigurno veći, jer nam je postotak pozitivnih testova jako visok, no najveći je problem ograničeni kapacitet zdravstvenog sustava. Jučer je KBC Split najavio zatvaranje aktivnosti koje nisu hitne, a bojim se da slično možemo očekivati i iz drugih bolnica. Sada je sve jasnije da nam treba neki oblik zaustavljanja ili smanjenja širenja, jer više samo apelima i pozivima na cijepljenje ne možemo dalje. Slični izboji se događaju i u drugim zemljama, ali to nam ne smije biti izgovor za izostanak, makar pokušaja, ublažavanja ove situacije - kaže prof Polašek.
Očekuje nas povećani pritisak na bolnice, i sve što uz to ide, na žalost, kaže dr. Miroslav Venus, predsjednik Hrvatskog epodemiološkog društva. Novocijepljeni, dodaje, ne mogu trenutno ublažiti situaciju jer je potrebno oko dva do tri tjedna da se stvori imunost. Dugoročno, međutim, mogu, zaključuje.