Hrvatska se suočava s višim cijenama hrane, goriva i energenata, a val poskupljenja nastavit će se i dalje. Mladen Novosel, predsjednik SSSH-a u emisiji 'U mreži Prvog' rekao je da su sindikati u listopadu upozoravali na lančanu reakciju poskupljenja.
- Teško je reći što se može učiniti sada. U listopadu su naglo počele rasti cijene naftnih derivata, tada se samo privremeno zamrznula cijena nafte. Mi smo upozoravali da će to izazvati lančanu reakciju, to je vidljivo sada na početku veljače, rekao je Novosel.
Sve cijene, dodao je, su naglo počele rasti. Postavlja se pitanje je li to kritičan trenutak, objašnjavajući da kada god rastu cijene naftnih derivata, sve cijene lančano rastu.
- Svi zajedno možemo tražiti od države, kao regulatora, koja dozvoljava slobodno tržište, da u ovom trenutku to tržište ne može biti toliko slobodno i ne mogu svi samo tako dizati cijene bez ikakvih kontrola, a da istovremeno država ne intervenira ili na kontrolni način ili sa svim pomoćima koje ima na raspolaganju, rekao je.
Situacijom nije zadovoljan ni Dragutin Ranogajec, predsjednik HOK-a.
Nakon korone i lockdowna ovo je novi udar na radna mjesta. Neki obrtnici najavljuju zatvaranja i otpuštanja radnika, kaže Ranogajac i dodaje da ovo poskupljenje i problemi koji su krenuli od korone se smo nadovezuju jedan na drugi.
- Moji kolegice i kolege će morati donijeti odluku o ekonomskoj isplativosti cijele ove priče. Da li je bolje privremeno zatvoriti, dogovoriti s radnicima kako će to riješiti ili će neki morati zatvoriti, rekao je.
Objasnio je da je neodrživo kada cijena plina skoči primjerice sa 5.000 na 30.000 kn.
Damir Zorić, glavni direktor HUP-a također je komentirao cijenu plina za poduzetnike.
- Iznosi koji dolaze su šokantni, nepredvidivi, nejasni. Nitko nije mislio ni očekivao da energenti neće poskupjeti, znalo se da će do toga doći, ali nema nikakvog obavješćivanja, nema nikakvih izračuna, a vrlo je upitno, u pravnom smislu, kako se to sve odvija, rekao je Zorić.
Posljedice će biti, kaže, da mnoge tvrtke razmišljaju kako apsorbirati ovaj udar i spasiti tvrtku.
- Određenih smanjenja će biti ako se ne pronađe neko rješenje, dodao je.
Zorić smatra da bi najbolji odgovori bio pravovremen, točan i pouzdan govor vladajućih, tome se nada, to očekuje i to traže, jer će posljedice biti dalekosežne.
Nije nam nikakva utjeha, dodao je, da je netko nekoga smijenio, to se nas ne tiče. Objasnio je da ako on ima ime i prezime iza kojeg stoji, onda moraju i oni koji su do sada uzimali plaću i bili na pozicijama.
- Ako ne platim račune, mene neće nitko pustiti na miru, mene će blokirati i ja ću to morati platiti svojom imovinom, dodao je.
Zorić je govorio o osnovnoj i konačnoj cijeni plina, rekao je da u tom lancu opskrbe ima svega i svačega.
- Treba preživjeti sada i danas. Neke firme su dramatično ugrožene, stanje je dramatično ozbiljno. Trebamo energičan, jasan odgovor s mjerodavnog mjesta, dodao je.
Naglasio je da država jedina ima instrumente, odgovornost i to što može, treba napraviti čim prije.
Novosel je govorio o lancu ugroženih, rekao je da u svakoj krizi, na kraju lanca su građani. Što se tiče strukture cijene plina, rekao je da je činjenica da je Vlada u 2020. "uskočila" sa subvencijama, to će morati i sada učiniti.
- Do 1.4. građani su zaštićeni što se tiče njihove cijene plina. Istovremeno, oni su ugroženi sa svim poskupljenjima, svi to osjete, dodao je.
- Mora se intervenirati da se hitno zaustavi podizanje cijena pravnim osobama koje su najviše pogođene, rekao je.
Naglasio je da socijalni paket sam po sebi nije dovoljan, morat će rasti i plaće, kako god.