To je to što me zanima!

'Ne gospodine, ovdje ne možete testirati odijelo Iron Mana!'

Američke kompanije koje dijele imena sa fiktivnim tvrtkama iz kultnih filmova nailaze na neke vrlo zanimljive, frustrirajuće, ali i zabavne situacije.
Vidi originalni članak

Ponekad stvarnost imitira fikciju, piše The Wall Street Journal. Pritom misle na tvrtke koje su njihovi osnivači nazvali prema fiktivnim tvrtkama koje su prije toga postojale samo na velikom platnu i malim ekranima. 

Ben Hardt je tako svoju tvrtku koja se bavi tehnološkim konzaltingom nazvao 'Vandelay Industries', prema tvrtki koju je u legendarnoj seriji 'Seinfeld' izmislio George Constanza kako bi nastavio uživati u povlasticama za nezaposlene. 

Ono što je posebno zanimljivo je da mnogi ljudi, po uzoru na Constanzu, u životopise upisuju Vanderlay Industries pa Ben Hardt često dobiva pozive od poslodavaca kako bi provjerili što su to kandidati točno radili kod njih. 

On im najčešće u šali odgovara da su bili dobri prodavači lateksa, jer se upravo time bavila Vanderlay Industries u Seinfeldu - distribucijom lateksa. 

Cyberdyne, tvrtka prije nekoliko desetljeća osnovana u Japanu, proslavila se tek kada se u prvom Terminatoru pojavio istoimeni kreator zloglasnog Skyneta. Tvrtka inače egzistira i danas i bavi se razvojem robota za asistenciju ljudima koji nisu u stanju upravljati vlastitim udovima.

Rich Dibernardo je pak namjerno tvrtku nazvao 'iniTech', prema tvrtki iz filma 'Office Space'. Njegovi su mu zaposlenici kupili tregere kakve ima šef u filmskom iniTechu, a on njima crvene klamerice kakvima se u filmu koristi lik Milton. 

Najzanimljivija priča prati Stark Industries, tvrtku osnovanu 1993. godine koja dijeli ime s fiktivnom tvrtkom Tonyja Starka u Iron Manu. Tvrtka se bavi proizvodnjom dijelova za avijaciju te svemirski i obrambeni sektor, a brojni im se ljudi javljaju sa željom da volontiraju pri isprobavanju odijela koje je Robert Downey nosio na velikom platnu. 

 

Idi na 24sata