Postrojba interventne policije je ispred Vlade jer je bila prijetnja tog tipa i meni i članovima Vlade, i to se događa stalno, komentirao je premijer Andrej Plenković godišnje izvješće Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) i potvrdio da je njemu i članovima Vlade danas upućena prijetnja.
POGLEDAJTE VIDEO: Interventna policija ispred zgrade Vlade zbog prijetnji
Kako neslužbeno saznajemo, muškarac je nazvao policijsku postaju u Zagrebu te poručio kako će "ubiti premijera i njegove ministre". Policija je odmah krenula u potragu za nepoznatim muškarcem. Inače, SOA je u svom godišnjem izvješću navela kako je unatoč napadu na Markovu trgu 2020. "Hrvatska je i dalje društvo u kojem ekstremizam ni po jednoj osnovi - vjerskoj, ideološkoj ili nacionalnoj".
- Nema značajnije uporište kao ni potporu u javnosti, a time ni snagu ili potencijal za destabilizaciju nacionalne sigurnosti. Međutim, SOA je detektirala pokušaje pojedinaca s ekstremističkim i militantnim stavovima da paravojno organiziraju svoje sljedbenike, s namjerom provedbe vojne obuke i nabavke naoružanja, a s krajnjim ciljem rušenja demokratskog ustavnog poretka - navodi SOA, koja rusku agresiju na Ukrajinu izdvaja kao najznačajniji događaj koji bitno utječe na sve aspekte sigurnosne, političke, gospodarske i društvene situacije u Europi.
U skladu s tim, Hrvatska je u travnju 2022. godine zatražila odlazak 18 ruskih diplomata i šest članova administrativno-tehničkog osoblja iz Veleposlanstva Ruske Federacije. Iz SOA-e dalje ističu da su u pojedinim državama Zapadnog Balkana i dalje "aktivni salafitski džihadistički paradžemati, u kojima se ne priznaju službene islamske zajednice i demokratski poredak matične države, a vode ih karizmatični propovjednici".
- Radi se o samostalnim napadačima, tzv. usamljenim vukovima, nepredvidljivog djelovanja, bez izravnih kontakata s terorističkim organizacijama, ali koji su inspirirani pozivima terorističkih organizacija na počinjenje terorističkog čina - navodi se u izvješću.
Kad je riječ o kibernetičkim napadima, SOA je potvrdila da je bilo 19 državno sponzoriranih kibernetičkih napada na ciljeve u Hrvatskoj. Napadači su, stoji u izvješću, uglavnom povezani s ruskim obavještajnim službama. SOA se u izvješću osvrće i na događaje u susjednim zemljama, pa tako navode da političke prilike u BiH i dalje obilježava unutarnja politička nestabilnost, kao i nestabilnost na Kosovu te društveni rascjep u Crnoj Gori, u kojoj značajan dio političke moći zauzimaju stranke s protu-NATO, prosrpskom i proruskom orijentacijom.
Ističu i da pojedini nositelji državne politike u Srbiji promoviraju "srpski svijet" kao koncept kroz koji će se širiti srpski politički, gospodarski i kulturno-vjerski utjecaj. SOA podsjeća da Srbija i dalje nije uvela nikakve sankcije Rusiji, a srbijansko javno mišljenje vrlo je proruski i protuzapadno nastrojeno.