Litavski predsjednik Gitanas Nauseda je, kako se čini, na putu da osigura svoj drugi i posljednji mandat na dužnosti šefa države nakon prvog kruga izbora održanog u nedjelju, nakon kampanje usmjerene na sigurnosna pitanja diljem Baltika u jeku ruskog rata protiv Ukrajine. Rezultati pokazuju da je Nauseda (59) osvojio 44 posto glasova, malo manje od 50 posto, koliko bi mu bilo potrebno da osigura reizbor u prvom krugu glasanja. Na drugom mjestu je premijerka Ingrida Simonyte (49) s 20 posto osvojenih glasova.
Drugi krug izbora između Nausede i Simonyte zakazan je za 26. svibnja. Obraćajući se novinarima nakon završetka glasanja, Nauseda je obećao da će nastaviti s pritiskom na zapadne saveznike da povećaju vojnu potporu Ukrajini.
- Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij već je sve rekao. Oni ne trebaju naše izjave dobre volje, one nisu od koristi u borbi, oni trebaju protuzračnu obranu i sve dok je ne dobiju Ukrajina će biti ranjiva - rekao je Nauseda.
Diljem regije, glasači su zabrinuti da bi Baltik, kojim se nekoć upravljalo iz Moskve, mogao biti meta ruske agresije u budućnosti. Nešto više od polovice Litavaca vjeruje da je ruski napad moguć ili čak vrlo vjerojatan, pokazala je anketa ELTA/Baltijos Tyrimai. Litavska obavještajna služba u ožujku je rekla da je Rusija na putu jačanja svojih vojnih sposobnosti duž granice s NATO-om.
Moskva je više puta zapadna nagađanja da bi Rusija mogla napasti članicu NATO-a odbacila kao glupost. Ipak, napetosti u regiji rastu. Većina kandidata koji se natječu na nedjeljnim izborima, uključujući Simonytea i Nausedu, rekli su nacionalnoj televiziji da kod kuće drže zalihe hrane za slučaj vojnog sukoba.
I Nauseda i Simonyte zagovaraju povećanje izdvajanja za obranu na najmanje tri posto BDP-a kako bi se financirala modernizacija vojske i infrastrukture. Dok se slažu oko politike prema Rusiji, dva glavna kandidata Nauseda i Simonyte razlikuju se po pitanjima kao što su istospolna građanska partnerstva, čemu se Nauseda protivi, te imaju povijest oštrih svađa i odbijanja međusobnog razgovora.
Predsjednik Litve ima poluizvršnu ulogu. Nalazi se na čelu oružanih snaga i predsjeda vrhovnim tijelom za obranu i nacionalnu sigurnost te predstavlja zemlju na sastancima EU i NATO-a. Zajedno s vladom vodi vanjsku i sigurnosnu politiku, može staviti veto na zakone i može imenovati najviše dužnosnike, poput sudaca i tužitelja i guvernera središnje banke. Nauseda je 2019. pobijedio Simonyte, bivšu ministricu financija, u drugom krugu predsjedničkih izbora sa 66 posto glasova. Simonyte se također suočava s teškim ispitom na općim izborima u listopadu, dok vladine stranke zaostaju u anketama.