Vodostaj Neretve u Metkoviću je dosegnuo 410 cm u četvrtak u podne. Nasip kraj Kule Norinske popustio je tijekom jutra, a na dva mjesta je prekinuta komunikacija županijskim cestama, kod Vida i Komina. Nastava u školama je odgođena. Metković je trenutno i bez pitke vode u domaćinstvima. U Hrvatskim vodama prate dotoke vode iz Bosne iz koje se svi dotoci slijevaju u neretvansku dolinu. Proglašena je elementarna nepogoda.
- Desnu stranu ne možemo braniti. Tamo voda ne ovisi o Neretvi već o okolnim vodama i jedino će državni projekt izrade brane to riješiti. Što se tiče lijeve strane, vrećama pijeska se ograđuju ulazi u objekte. Time se smanjuje prodor vode, a onda ljudi pumpama izbacuju ono što uđe. To je jedini način za svođenje štete na najmanju mjeru - kaže dožupan Dubrovačko-neretvanske županije Frano Skokandić, predsjednik kriznog stožera.
'Katastrofu su mogli izbjeći'
Prema njegovim riječima trenutna katastrofa u Metkoviću se mogla izbjeći. Još prije 10-12 dana Hrvatske vode su upozoravale na nevrijeme koje će, ukoliko se ne intervenira, prouzročiti poplave.
- Još tada su HR vode tražile da se pušta više vode iz akumulacije u BiH. Međutim, u Bosni su željeli zadržati što višu razinu u hidrocentralama radi proizvodnje električne energije. Kako je rekao i gradonačelnik Stipe Gabrić Jambo, bojimo se da se radi o špekulacijama oko proizvodnje struje u BiH, namjernim ili ne namjernim, nije nam poznato - kategoričan je Skokandić.
On misli da su Hrvatske vode napravile sve što je u njihovoj moći. Pratili su situaciju, izradili izvještaje, izvijestili nadležne i kontaktirali hidrocentralu Jablanica o čijem niveliranju najviše ovisi stanje u dolini Neretve.
- Hrvatske vode nemaju snagu rješavati međudržavnu stvar. Možda se moglo ići preko Vlade RH da se to sredi na višoj razini. Dosadašnji sistem se očito mora mijenjati, kaže Skokandić.
Dodaje da se Metković susreo s još jednim problemom. Svo smeće s deponija iz dijelova BiH, rijeka je donijela do ušća.
- Problem koji smo imali sa smećem iz Albanije na Pelješcu, sad imamo ovdje sa smećem iz Bosne - ogorčeno će dožupan. Još nije utvrđeno koliko je objekata pod vodom. Pretpostavlja se da je broj minimalno na razini siječanjske poplave.
- To je nekih 700 objekata u Metkoviću i 60 u Kominu. Sve su to još spekulacije. Šteta će se tek zbrajati - kaže ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje Damir Trut. On smatra da će tijekom dana doći do smanjivanja vode i smirivanja situacije. Prema njegovim riječima iz hidrocentrale Jablanica ima potvrdu da su veće količine akumulirane vode već puštene te da se razina jezera znatno smanjila. O samoj poplavi, Trut kaže da sve govori podatak da je trenutna razina rijeke za čak 27 cm viša od razine zbog koje je u siječnju na ovom području također proglašena elementarna nepogoda.
Poplave u Kninu
Zbog obilnih kiša i visokih vodostaja rijeka Krke, Butišnice i Orašnice u Kninu su proglasili redovite mjere obrane od poplava. Javne vatrogasne postrojbe Knina i Drniša u srijedu i četvrtak ispumpavali su poplavljene podrume, te su vode oslobađali i prilazne putove gdje je voda prijetila domaćinstvima. Poplavila su polja, te su niži dijelovi grada i benzinska postaja Lukoila na ulazu u Knin, kraj koje je podignut tzv. zečji nasip.
Kroz Metković prošla dva vala, poplavljeno više stotina kuća