Mi smo obučeni za ovakve zadatke, ali moram priznati da su to, kad se u stvarnosti nešto ovako dogodi, stvarno iznimno teške situacije.
Rekla nam je to Silvestra Španjol Kurilić, voditeljica Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije - Ispostave Rab.
Iznimno je ponosna na tim koji je u utorak rano ujutro spašavao život prerano rođene bebe. Dječačića je majka na Rabu rodila već u 23. tjednu trudnoće, nakon što su joj u utorak kod kuće počeli prijevremeni trudovi.
- Naš je tim zaista dao sve od sebe, izvrsno su obavili svoj posao. Svi se molimo da se dječak brzo oporavi. Naša srca su uz tu bebu - rekla je Španjol Kurilić.
Beba po rođenju nije imala vitalne funkcije. Brzo su pozvali Hitnu pomoć. Ekipa je došla ekspresno. Brzo su reagirali i odmah pozvali helikopter, koji je također stigao na vrijeme, i to iz baze na Krku. Njime su prebačeni do riječkog helidroma.
Ondje ih je preuzeo tim Hitne medicine i odveo u bolnicu. U timu s Raba bili su liječnica Kristina Reaček, medicinska sestra Julijana Staničić te vozač Hitne pomoći Josip Matahlija. Oni su s bebom i majkom bili i u helikopteru Hrvatskog ratnog zrakoplovstva te su dječaka reanimirali gotovo cijelim putem do Rijeke i tako mu spasili život.
Njihovom nadljudskom naporu u utorak se već zahvalio riječki ginekolog Robert Krajina istaknuvši kako nema teže stvari od reanimiranja tako malog djeteta i održavanja njegovih vitalnih funkcija. Pohvalio je i zrakoplovnu ekipu te ih sve zajedno nazvao herojima.
Španjol Kurilić kaže da su ovakvi slučajevi vrlo rijetki i ne može se sjetiti je li u karijeri imala slučaj da je netko rodio u ranijem stupnju trudnoće od ove majke s Raba. Beba je imala tek 700 grama.
- Naš tim koji je spasio bebu trenutačno je na slobodnim danima. I za njih je to bio veliki stres i moraju se odmoriti kako treba. Čujem se s njima i znam koliko im je važno da s bebom bude sve u redu - otkrila je dr. Silvestra.
Liječnici riječkog Kliničkog bolničkog centra rekli su nam da oporavak beba u ovakvim slučajevima traje od dva do tri mjeseca te da bi dječakova majka, koja je također hospitalizirana, ako joj stanje bude uredno, mogla napustiti bolnicu za nekoliko dana. I pedijatri koje smo kontaktirali tvrde da su bebe palčići pravi borci, iako za njih svaka infekcija može biti kobna.
O kakvom je čudesnom razvoju dječjeg tijela riječ te kakva borba čeka malenog borca, majku i medicinski tim, najbolje govori sljedeći podatak.
- Tek od 28. tjedna njegova života razvit će mu se pluća kako bi mogao samostalno disati. Dotad mora biti na respiratoru, a hranu primati preko infuzije - kaže pedijatar Ivan Razum.