Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je u petak da je naredba za ubojstvo novinara Jamala Khashoggija došla "s vrha saudijske vlasti", ali je ujedno izuzeo kralja Salmana od svake odgovornosti, u napisu objavljenom u Washington Postu.
"Htio bih istaknuti da Turska i Saudijska Arabija održavaju prijateljske veze", dodao je Erdogan. "Nipošto ne vjerujem da je kralj Salman, čuvar svetih džamija, naredio pucanj u Khashoggija", rekao je.
Ubojstvo saudijskog novinara, kritičara režima u Rijadu i suradnika Washington Posta, bacilo je sjenu na ugled sunitske monarhije a napose na prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana koji zapravo obnaša vlast.
Jamal Khashoggi je ubijen 2. listopada u konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu, kamo je došao radi administrativnih formalnosti za vjenčanje.
"Znamo da su počinitelji (ubojstva) među osamnaest osumnjičenih koje drži Saudijska Arabija. Znamo i da su te osobe došle kako bi izvršile naredbu koju su dobile: ubiti Khashoggija i otići. Na kraju, znamo da je naredba za Khashoggijevo ubojstvo došla s vrha saudijske vlasti", napisao je turski predsjednik u Washington Postu.
Nešto ranije u petak zaručnica Jamala Khashoggija pozvala je američkog predsjednika Donalda Trumpa da podupre tursku istragu i napore Ankare radi pronalaženja njegova tijela, u poruci koju je poslala s komemoracije u Washingtonu.
Netanyahu osudio Khashoggijevo ubojstvo, ali brani stabilnost Saudijske Arabije
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu nazvao je u petak ubojstvo novinara Jamala Khashoggija u saudijskom konzulatu u Istanbulu "užasnim", istaknuvši ipak važnost stabilnosti Saudijske Arabije za Bliski istok i "za svijet".
"Ono što se dogodilo u konzulatu u Istanbulu je užasno i time se treba pozabaviti", rekao je Netanyahu na tiskovnoj konferenciji u Varni, u Bugarskoj.
"No (...) jako je važno za svijet i za regiju da Saudijska Arabija bude stabilna. Mislim da moramo pronaći način kako postići ta dva cilja", dodao je Netanyahu očitujući se prvi put o slučaju Khashoggi koji je potaknuo međunarodnu osudu.
Rijad je pod pritiskom i njegov je diplomatski položaj oslabljen pošto je iznio nekoliko inačica o nestanku saudijskog novinara koji je kritizirao režim i početkom listopada je ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu.
Izrael i Saudijska Arabija nemaju diplomatske veze zbog izraelske okupacije palestinskih teritorija, ali su se one, misle mnogi promatrači, u zadnje vrijeme popravile jer te dvije zemlje imaju Iran za zajedničkog neprijatelja.
Izrael smatra Iran najvećom prijetnjom svojoj sigurnosti, ne vjeruje da je njegov nuklearni program miroljubiv i zabrinut je zbog njegova regionalnog širenja i vojnog upletanja u susjednoj Siriji.
Saudijska sunitska monarhija i šijitski Iran se već desetljećima spore oko regionalnog vodstva i protivnici su u svim krizama.
Washington pak ne štedi napore kako bi zbližio Saudijsku Arabiju i Izrael kojima je Iran zajednički neprijatelj.
Odmah nakon Netanyahuovih izjava Bahrein, susjed i blizak saveznik Saudijske Arabije koji nema diplomatske odnose s Izraelom, rekao je da je stajalište izraelskog premijera "jasno".