To je to što me zanima!

Napravili masku koja može otkriti tko ima gripu ili Covid

Kineski istraživači razvili su masku koja izvana ima uređaj na baterije. Istraživači kažu kako je uređaj najbolje koristiti u zatvorenim prostorima gdje je rizik od zaraze visok
Vidi originalni članak

Senzor koji su Kinezi ugradili u masku uspio je u zraku detektirati viruse COVID-19 i gripu u roku od 10 minuta te poslati obavijesti pametnom telefonu osobe koja nosi masku. Šest znanstvenika sa Sveučilišta Tongji u Šangaju razvili su tako specijalnu masku koja bi dodatno mogla olakšati svijetu borbu s korona virusom. Rezultate istraživanja objavili su u ponedjeljak u znanstvenom časopisu Matter.

OGORČENI SU KoHOM: Obiteljski liječnici spremni cijepiti protiv korone samo izvan radnog vremena

Novi uređaj, koji se nalazi izvan maske i ima punjivu litijevu bateriju, testiran je prskanjem patogena po njemu u zatvorenom prostoru. Simuliran je vjerojatni scenarij u kojem netko govori ili kašlje. Senzori su reagirali već i na tekućinu u višestruko manjoj od količine proizvedene kihanjem, šaljući upozorenja bežičnim uređajima poput telefona.

- Prethodna istraživanja pokazala su da maske smanjuju širenje virusa. Zato smo željeli napraviti masku koja korisnika upozorava na prisutnost virusa u zraku. Dosadašnji rezultati temelje se na radu u ranoj fazi. Maska još nije testirana na cijele viruse - samo na površinske proteine ​​korona virusa, a tehnologija je još u razvoju - rekao je Yin Fang sa šangajskog sveučilišta i jedan od autora studije.

POZIVAJU NA PRIPREMU ZA KAMPANJU CIJEPLJENJA EMA protiv Bidena: Pandemija covida-19 još nije gotova...

Istraživači kažu kako je uređaj najbolje koristiti u zatvorenim prostorima gdje je rizik od zaraze visok. Rade na tome
da se skrati vrijeme detekcije te na osjetljivosti uređaja koji se po potrebi može konfigurirati za različite viruse. Tim još nije testirao koliko često maska ​​pogrešno daje signal upozorenja kad naiđe na površinske proteine ​​drugih virusa. 

  • Senzor unutar ventila za disanje maske sadrži aptamere, kratke niti DNK ili RNK, koji se mogu dizajnirati za vezanje na specifične proteine. Aptameri su slični antitijelima koja se koriste za otkrivanje šiljastih proteina korone.
  • Ako se aptameri vežu za svoje ciljne proteine, njihov se električni naboj mijenja i integrirani čip u maski šalje signal određenom pametnom telefonu. Tim je testirao masku tako što ju je stavio u zatvorenu komoru i poprskao sitnim kapima tekućine.
Idi na 24sata

Komentari 21

  • 21.09.2022.

    @MolIoM eto za tebe 🤭

  • Let's Go Brendon 20.09.2022.

    Znači izmisle pametnu masku koja zna razliku između najsmrtonosnijeg virusa u povijesti ljudskog roda i gripie a ne žele izmisliti ljek za rak ili sidu... 🤔

  • Vis@maior 20.09.2022.

    Bilo bi dobro napraviti, osmisliti neki mehanizam za otkrivanje stupnja (ne)svijesti osoba koje pristaju sudjelovati u ovom cirkusu...

Komentiraj...
Vidi sve komentare