Vlada je na sjednici prošlog tjedna predstavila paket mjera težak 21 milijardu kuna, koji trebao građanima pomoći prebroditi udare na cijene energenata, a jeda od mjera je i za ublažavanje cijene struje.
Mjera se odnosi na vrijeme od 1. listopada do 31. ožujka, a premijer Plenković je rekao da će kućanstva, koja će potrošiti do 2500 kWh energije, plaćati megavatsat 59 eura. Oni koji potroše iznad toga, plaćat će 88 eura za mWh, rekao je.
Član udruge Splitski potrošač i stručnjak za kupoprodaju električne energije Nenad Kurtović napravio je izračun koliko će prosječno rasti računi kućanstvima ovisno o potrošnji, piše N1.
Kao polazišnu točku uzeo je od Vlade prezentirano, a po Eurostatovoj metodologiji grupirana kućanstva prema kojoj veliko kućanstvo troši između 5.000-15.000 kwh, navodi se.
Uzme li se u obzir granica Vlade i ako kućanstvo troši do 2500 kWh u šest mjeseci, onda je to mjesečno 417 kW, onda bi računi trebali izgledati otprilike ovako.
- Kućanstva potrošnje 500 kWh mjesečno – rast računa za 22 kn
- Kućanstva potrošnje 600 kWh mjesečno – rast računa za 48 kn
- Kućanstva potrošnje 700 kWh mjesečno – rast računa za 74 kn
- Kućanstva potrošnje 800 kWh mjesečno – rast računa za 100 kn
- Kućanstva potrošnje 900 kWh mjesečno – rast računa za 126 kn
- Kućanstva potrošnje 1000 kWh mjesečno – rast računa za 152 kn
Primijene li se ti brojevi na polugodišnju potrošnju, to bi izgledalo ovako:
- Kućanstva potrošnje 3000 kWh u 6 mjeseci – rast računa za 130 kn
- Kućanstva potrošnje 3600 kWh u 6 mjeseci – rast računa za 286 kn
- Kućanstva potrošnje 4200 kWh u 6 mjeseci – rast računa za 442 kn
- Kućanstva potrošnje 4800 kWh u 6 mjeseci – rast računa za 599 kn
- Kućanstva potrošnje 5400 kWh u 6 mjeseci – rast računa za 755 kn
- Kućanstva potrošnje 6000 kWh u 6 mjeseci – rast računa za 911 kn
Kurtović: Troškovni udar na obalu
Kurtović ističe da se u ovoj mjeri od 420 mWh mjesečno, što je dovoljno za grijanje jedne prostorije zimi i pripremu tople vode, nije mislilo na kućanstva koja se griju isključivo na struju, uglavnom na obalu.
- Kućanstva koja imaju prirodni plin ili toplinsku energiju, tu količinu od 2.500 kWh utroše najviše u razdoblju od dva mjeseca, što najbolje pokazuje kolika je razlika u međusobnim odnosima između jednih i dugih - rekao je.
- Suština je da je sve ovo pokrenuto zbog prirodnog plina. I Vlada je u tumačenju rekla da nam je problem prirodni plin, ali su se odlučili na model zaštite upravo za ona kućanstva koja ga jedino i koriste. Sve koji koriste prirodni plin, direktno ili indirektno, njima su zamrznuli cijenu i ona je ostala kakva je bila i do sada. Onaj tko indirektno koristi plin, kao što je toplinska energija iz toplana, također je mjerama zaštićen. Nedvosmisleno je to je “troškovni” udar na priobalni dio Hrvatske koji nema ni prirodni plin ni toplinsku energiju. Oni koji koriste prirodni plin njima ništa, a mi koji nemamo ni plin ni toplane, a nemamo ni dimnjake ni plin, nama će cijena ići gore- rekao je.
- Tih 2.500 kw sati jednostavno nije dovoljno. Zvuči kao crni humor, ali Dalmacija, zajedno s Istrom i Primorjem, praktično je napunila proračun, a sad se nagrađuje tako da jedino nama ide trošak energenta gore. Pogotovo što se radi o maloj količini energije, to je šest posto onoga što Hrvatska troši u tom razdoblju mjesečno. 94 posto kupaca se ne dira da štedi, a ovih šest posto se sankcionira i nema alternative. Ugrožava nam se način života, traži se da dodatno štedimo energiju, a više nemamo gdje štedjeti - napominje Kurtović.