Snimka vršnjačkog nasilja u centru Pule šokirala je javnost. Nakon vijesti da je policija uhitila trojicu napadača, Nova TV neslužbeno doznaje da je taj isti trojac napao još jednog mladića.
Na snimci koja se proširila društvenim mrežama može se vidjeti šamaranje maloljetnika od strane nekolicine mladića. Dok se to događalo, neki su snimali, a neki samo promatrali.
Kako je izvijestila Nova TV, osim trojice uhićenih, policija je dio privela na obavijesni razgovor. Nisu svi iz iste škole.
Slučaj je, osim policiji, prijavljen i uredu pravobraniteljice za djecu.
- Postupat ćemo tako da zatražimo izvješća o poduzetim mjerama od tijela koja su nadležna za postupanje. Dakle, od policije do centra za socijalnu skrb i vidjet ćemo da li će postupati državno odvjetništvo i na kraju sud za mladež ako se utvrde elementi kaznenog djela- kazala je Sanja Vladović, savjetnica pravobraniteljice za djecu.
Sve veći problem je što se ovakvi incidenti snimaju.
- Dijete je dodatno izloženo nasilju kada netko bude komentirao, ismijavao, nešto dodatno rekao. I zbog toga su posljedice puno, puno teže, dugotrajne- ističe dr. sc. Renata Ćorić Špoljar iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih.
Prema podacima policije, vršnjačko nasilje je u porastu. Prošle godine procesuirano je 418 počinitelja koji su svojim ponašanjem ugrozili ili oštetili 654 djece.
- Sve češće nam se obraćaju roditelji s pritužbama da djeca trpe psihičko, emocionalno nasilje od vršnjaka u školi. Tako što ih vršnjaci vrijeđaju, ponižavaju, isključuju od skupine- kaže Vidović.
Klinička psihologinja s dugogodišnjim iskustvom tvrdi da se svaki put iznenadi kakvih sve slučajeva ima.
- Činjenica je da djeca zapravo, nažalost, u velikom broju slučajeva zadržavaju takve informacije za sebe iz nekog svog osjećaja srama, straha i tu im trebamo pomoći- kaže Ćorić Špoljar.
Policija opet upozorava da je snimanje ovakvih događaja i daljnja distribucija kažnjiva. Glasnogovornica istarske policije apelira na javnost da ne dijeli snimku vršnjačkog nasilja putem društvenih mreža kako bi se spriječila sekundarna viktimizacija žrtve i kako bi se zaštitio identitet žrtve, ali i drugih sudionika događaja, s obzirom da je riječ o maloljetnim osobama.