Od ranog jutra gledamo užasne scene granatiranja Ukrajine od strane ruskih snaga. Na tisuće ljudi ostalo je bez svojih domova, rijeke izbjeglica kreću prema Poljskoj, gotovo po cijeloj zemlji odjekuju eksplozije. Europa je ušla u rat.
POGLEDAJTE VIDEO:
Vladimir Putin je krenuo u ofenzivu. Ne zanimaju ga sankcije.
Njegova vojska napala je Ukrajince na nekoliko točaka i pitanje je koliko dugo Ukrajina može pružati otpor. Ali pitanje je i koji je Putinov konačni cilj? Jer ako je to ulazak u Kijev, onda je najbrži put do njega preko Černobila i zabranjene radioaktivne zone...
Kijev i Černobil udaljeni su tek 130-ak kilometara, a Černobil je otprilike toliko udaljen od granice s Bjelorusijom. Istom onom koja je jutros dopustila Putinu da svoje tenkove iz njihove države pošalje na Ukrajinu.
Vojni analitičari složni su da je ovo 'najlakši put' do Kijeva, tj. onaj koji bi odnio manje žrtava nego da najjača ofenziva krene s istoka. Tu tvrdnju je nedavno iznio i britanski premijer Boris Johnson.
Znaju to i Ukrajinci. Prije nekoliko tjedana pojačali su svoju prisutnost u radioaktivnoj zoni. Vojnici su opremljeni kalašnjikovima i uređajima za mjerenje radijacije. Početkom veljače tamo su izveli i vojnu vježbu, javili su britanski mediji.
- Izvodili smo vježbe ratovanja u urbanoj okolini kao dio rutinske pripreme - potvrdili su tad iz ukrajinske vojske.
Hoće li Rusija stvarno krenuti preko Černobila, to zna samo Vladimir Putin. Ali stručnjaci upozoravaju da bi samo jedna kriva procjena mogla dovesti do velike katastrofe.
- Naoružanja koja se koriste u ovim sukobima nisu savršeno precizna. Ukrajina ima 15 nuklearnih reaktora u četiri nuklearne elektrane. Ta postrojenja nisu izgrađena da izdrže napade tenkova i jakih vojnih snaga. Jedna kriva procjena mogla bi donijeti pogubne posljedice - govori za iNEWS Dmitro Gomenjuk, ukrajinski stručnjak za sigurnost nuklearnih postrojenja i nastavlja:
- Taj napad ne mora biti planiran. Može do njega doći zbog ljudske greške. Moramo biti iskreni i reći da postoji šansa za nuklearnu katastrofu koja bi zagadila zrak i vodu u cijeloj Europi - upozorio je.
- Direktan napad na nuklearno postrojenje bio bi glup potez. Ali nije nemoguće da se dogodi. Oružje koje separatisti imaju, od kojih neki uopće nemaju vojnog iskustva, nije savršeno precizno i krivo rukovanje s njim može dovesti do katastrofe - govori gospođa Roslicki.
- Ako dođe do kompletnog uništenja jednog ukrajinskog nuklearnog pogona, to bi imalo posljedice veće nego katastrofe u Černobilu i Fukushimi zajedno - nadodao je Gomenjuk.
Jednako problematičan bio bi napad ili veće vojne intervencije u zoni Černobila.
- Svaki sukob u ovoj zoni može donijeti velike probleme i uništiti godine koje smo uložili u smanjivanje rizika na ovom području - govore nadležne službe.
POGLEDAJTE EMISIJU 24SATA O INVAZIJI UKRAJINE: