Nakon što je Ustavni sud 18. travnja suspendirao 18 članaka, pristupili smo izradi izmjena Obiteljskog zakona te ga na taj način uskladili s Ustavom i Konvencijom Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, kao i sa naknadno donesenim Zakonom o izvanparničnom i parničnom postupku, Zakonom o uvođenju eura i Zakonom o socijalnoj skrbi, istaknuo je ministar rada i socijalne politike Marin Piletić predstavljajući na sjednici Vlade izmjene Obiteljskog zakona.
A njima se, naglasio je, dodatno štiti interes djeteta, kao i žrtve u slučajevima nasilja u obitelji.
- Brisana je obveza prvog sastanka obiteljske medijacije prije pokretanja postupka razvoda braka, utvrđena je presumpcija majčinstva i iz oborive je promijenjena u neoborivu presumpciju. Uređeno je i da su roditelji dužni omogućavati i poticati ostvarivanje osobnih odnosa djeteta s drugim roditeljem, osim ako isto nije u suprotnosti upravo s interesima djeteta. Zakonom smo predvidjeli i ostvarivanje osobnih odnosa djeteta s roditeljem pod nadzorom, odnosno produženo je za još najviše šest mjeseci ukoliko sud procijeni da je isto u interesu djeteta - naveo je.
Nadalje, dodatno je uređeno da povreda djetetovih prava, osim tjelesnog ili mentalnog nasilja, spolne zlouporabe, zanemarivanja i nehajnog postupanja, zlostavljanja ili izrabljivanja, obuhvaća i izlaganje djeteta svjedočenju nasilja u obitelji.
- U slučaju saznanja o postojanju nasilja u obitelji u postupku obaveznog savjetovanja provodit će se i odvojeni razgovori s roditeljima, a jednako tako predvidjeli smo da sud treba uzeti u obzir i postojanje tvrdnji o nasilju u obitelji kada odlučuje s kojim će roditeljem dijete stanovati. Ove izmjene predstavljaju samo dio paketa Vlade kojima želimo suzbiti nasilje u obitelji kao krajnje neprihvatljivo ponašanje pojedinaca i skupina - poručio je Piletić.