To je to što me zanima!

Nakon što Hrvatska uđe u EU, neće biti nikakvog monitoringa

Nametanje monitoringa nakon članstva bilo bi velika greška i nepravda prema zemlji koja je uložila velike napore u pretpristupnom razdoblju, rekao je Libor Rouček
Vidi originalni članak

Amandmani europskih zastupnika o uvođenju postpristupnog monitoringa nakon ulaska Hrvatske u EU te o kritiziranju Katoličke crkve zbog navodnog govora mržnje nisu naišli na većinsku potporu u Odboru za vanjsku politiku Europskog parlamenta i nemaju šanse biti usvojeni tijekom glasovanja u ponedjeljak, javlja Večernji list. 

– Za godinu dana vidjet ćemo tko je bio u pravu – rekla je rumunjska eurozastupnica Monica Macovei nakon sjednice odbora, a nije krila da je razočarana odbacivanjem njezina amandmana o nastavku monitoringa nad Hrvatskom. 

Macovei tvrdi da političke elite u svakoj novoj članici EU usporavaju borbu protiv korupcije nakon što uđe u Uniju. U raspravi na odboru kritizirala je hrvatsku Vladu zbog, kako je rekla, političkih imenovanja u ministarstvima i u javnim poduzećima. 

No, većina eurozastupnika nije se složila s idejom o produljenju monitoringa. 

– Nitko ne dovodi u pitanje spremnost Hrvatske da uđe u EU 1. srpnja. Nametanje monitoringa nakon članstva bilo bi velika greška i nepravda prema zemlji koja je uložila velike napore u pretpristupnom razdoblju – rekao je Libor Rouček, izvjestitelj EP-a za Hrvatsku. 

Otvorena poruka Sloveniji 

Rezolucija EP-a “podržava napore Slovenije i Hrvatske da pronađu rješenje za Ljubljansku banku” i naglašava da “bilateralna pitanja ne smiju usporavati pristupanje”. 

Jednim od amandmana u tekst je dodana i poruka Sloveniji: “U tom kontekstu pozivamo sve zemlje članice da ratificiraju hrvatski pristupni ugovor na vrijeme”.

Idi na 24sata

Komentari 41

  • tessa 10 19.02.2013.

    Monitoring obavezno,, još nije ni počela prava borba protiv kriminala!!

  • fidron 19.02.2013.

    Baš gledam poziv za referendumski ustanak oko 4 pitanja, između ostalog ponovni referendum za EU, sabor mora raspisati referendum ako se prikupi 10 % glasova birača od ukupnog broja birača. Super, stoji ali kaj dalje. Nigdje nije navedeno kakav je daljnji plan. Zna netko nešto više?

  • dahhmal 19.02.2013.

    Nemrem vjerovati da smo tak jadni pa stalno nas jebu s tim ulaskom u EU pa mi smo valjda jedna od država kaj najduže ulazi u taj EU i stalno nalaze neke probleme , sigurno Rumunji i Bugari nisu imali nikakve probleme a ušli su brzinom munje u uniju.Malo bi EU mogli imati razumijevanja prema državi koja ih je stotinu godina štitila od Turaka a što se tiče kranjaca koji nas ucjenjuju to sami sebi nanose zlo jer mi sve pamtimo

Komentiraj...
Vidi sve komentare