Dobri prijatelji, 19-godišnjak i 20-godišnjak spavali su u prostoriji s peći na drva. Sljedeći dan pronašli su ih mrtve.
Takvu tragediju ne pamte ni najstariji mještani Neorića, naselja nedaleko od Solina. Sumnja se da su se mladići ugušili ugljičnim monoksidom.
Sve je, prema pričama Neorićana, počelo u srijedu popodne. Društvo se pripremalo za doček Nove godine. Da uveličaju proslavu ispred kuće su napravili dva snjegovića, s obzirom na to da je Neorić već danima zameten snijegom. Nakon proslave u kući svoje majke ostao je 20-godišnjak s prijateljem. Zaspali su ne sluteći opasnost. Našli su ih u četvrtak poslijepodne jer se nisu javljali na mobitel.
- Mislim da je problem u dimnjaku koji vjerojatno dugo nisu čistili - rekao je jedan mještanin.
U takav scenarij vjeruju i policajci koji su u vrijeme očevida učestalo fotografirali dimnjak.
Inače, jedan od mladića bio je Neorićanin koji je s majkom živio u Splitu, a drugom mladiću još utvrđuju identitet.
- Jadan momak, da tragedija bude veća, otac mu je poginuo u prometnoj nesreći prije nekoliko godina. Bio je momak na svom mjestu, pristojan i ljubazan - rekla nam je mještanka koja živi stotinjak metara od kuće u kojoj su mladići stradali.
Davidovo tijelo pronašao je otac
Tuguju i stanovnici međimurskog sela Pretetinca u kojemu je u noći na srijedu preminuo David Treska (17). Njegovo tijelo pronašao je otac na Staru godinu.
Spavao je u sobi, koju je nedavno uredio, u kojoj je bila peć na piljevinu. Sumnjaju da se ugušio ugljičnim monoksidom zbog neispravne peći ili dimovodne cijevi.
Plin lani ubio osam ljudi
Od 2008. godine do kraja ove godine ugljični monoksid u Hrvatskoj je ubio ukupno 19 ljudi.
Najviše mrtvih, čak osam, bilo je u prošloj godini. Prema statistici MUP-a u prvih devet mjeseci bilo je čak 19 slučaja trovanja, no, nasreću, nisu svi imali fatalne posljedice.
- Najčešći uzrok trovanja ugljičnim monoksidom je ako peć na kruta goriva, kamin ili plinski aparat nije spojen na vanjski dotok zraka. Svaka takva peć mora obavezno imati cijev ili crijevo kojim dovodi zrak izvan kuće kako ne bi goriva tvar ostala bez kisika za gorenje - objasnio je stalni sudski vještak za zaštitu od požara i trovanja plinom Ivan Ožanić. Osobito je važno i redovito čistiti peći i dimnjake kako bi ispravno radili. Preporučuje da se barem jednom godišnje, prije početka sezone grijanja omogući pregled ovlaštenom dimnjačaru.