Za nekoga tko se hvalio da je kao dijete prepoznavao Srbe u kvartu, tko je kao premijer posezao za rasističkim vicevima, a kao predsjednik i za šovinističkim uvredama, ne treba čuditi što je Zoran Milanović jučer produbio i stereotipe o Romima.
Komentirajući nove mjere uštede energije povećavanjem razine hlađenja u institucijama, predsjednik države novinarima je izjavio: "Gledajte, ako ćete staviti klimu na 25, prodajte je Romima neka je odnesu, oni će napraviti profit na tome. Romi su vrlo spretni u tim stvarima".
Nije rekao da se klime mogu prodati trgovcima otpadom, skupljačima otpada, preprodavačima i švercerima. Ne, rekao je da se klime daju Romima. Jer oni su sinonim za trgovce otpadom. Njih se najčešće povezuje s otpadom.
Romi u smeću
"Današnjom izjavom predsjednik je uvrijedio čitavu romsku zajednicu", komentirao je Veljko Kajtazi, zastupnik romske manjine, optužujući predsjednika države da pridonosi "prekomjernoj diskriminaciji i jačanju stereotipa".
Kao da se Romi ne bave ničim drugim i nitko drugi ne bavi se onime što rade Romi.
Milanović je cijelu, ionako dovoljno stigmatiziranu zajednicu povezao s trgovinom otpadom, čime je došao na mali korak od toga da ju poveže i s drugim stereotipima koji se vežu uz Rome.
No to za Milanovića nije nekakva novost.
Srbi i Bošnjaci
Radi se o političaru koji je 2007. godine na svom blogu kao friško izabrani predsjednik SDP-a napisao da je kao dijete u svom kvartu "prepoznavao Srbe" po tome navijaju li za Partizan ili Crvenu zvezdu. Čime je želio dati do znanja da mu je to prepoznavanje Srba - odnosno njihovo izdvajanje iz zajednice - bilo iznimno visoko na listi prioriteta.
Radi se o političaru koji je kao premijer 2015. godine u jeku izbjegličke krize u Europi "punchlineom" rasističkog vica "Šaraj malo, brate, šaraj" poručio Srbiji da šalje izbjeglice i u druge zemlje, a ne samo u Hrvatsku.
I koji je kao predsjednik države izazvao burnu reakciju iz BiH kad je, objašnjavajući koliko je ta država daleko do građanske, izjavio kako je najprije potreban "sapun, a onda parfem".
A onda u istom duhu Tomislavu Tomaševiću, gradonačelniku Zagreba, zamjerio što hoda neformalno odjeven "kao da ide na teferič na Ilidžu".
Ne u šetnju Tkalčićevom ili Maksimirom. Ne, to ne bi bilo dovoljno uvredljivo za Milanovića. "Teferič na Ilidži", kao i "sapun prije parfema", zvuči dovoljno ponižavajuće. Zmazano, neuredno i ne baš građanski.
Birtijaški rječnik
Pa tako, kad se ima u vidu Milanovićev opus rasističkih viceva i šovinističkih ispada, ne čudi njegova izjava o prodaji klima uređaja kao otpada Romima jer su "oni vrlo spretni u tim stvarima" i produbljivanje stereotipa o manjini koja bi makar od institucija trebala očekivati stupanj zaštite ili najmanji stupanj političke korektnosti.
Ali birtijaški rječnik ne živi od korektnosti.
U birtiji se lamata i vicevima o crncima, stereotipima o Bosancima i Romima, jer to kod Milanovićeve publike kojoj se godinama dodvorava, izaziva najveći smijeh. Kao što je Milanović htio biti duhovit kad je Kajtaziju poručio da se "ide okupati". "Ali u moru, da ne ispadne da vrijeđam".
A kod ljevice, kad je Zoran Milanović u pitanju, ovakvi ispadi ne izazivaju nikakvu reakciju.
Nakon pobjede na predsjedničkim izborima Milanović je obećao da će Hrvatska biti "kuća za sve nas".
Ali nije rekao da će u toj kući Romima, koje ipak nije nazvao ciganima, biti ostavljeno samo smeće.