Namjenjen isključivo istrebljenju Židova logor Sobibor na istoku Poljske bio je prava tvornica smrti. Nastao je u okviru operacije "Reinhard", čiji je cilj bila likvidacija poljskih Židova. U samo 16 mjeseci svog postojanja u njemu je ubijeno 250 tisuća ljudi.
U proljeće 1943. godine logoraši počinju kovati plan pobune. Baš u to vrijeme u logor su stigli i vojni zarobljenici iz Minska, iskusni ratnici koji su se pridružili pobuni.
Pobuna je počela 14.listopada 1943. u popodnevnim satima. Uspjeli su uzeti pištolj od jednog Nijemca i tajno likvidirati 11 SS čuvara. Iako im je bio plan pobiti cjelokupnu stražu logora i izaći kroz glava vrata nisu uspjeli. Otkriveni su. Njih 600 krenulo je masovno bježati kroz rupu u ogradi. Pratila ih je snažna njemačka vatra..Ipak polovica je uspjela pobjeći. Ostali su uhićeni ili streljani a neki su stradali i u minskim poljima koje su nacisti postavili u poljima oko Sobibora. Oko 50 do 70 logoraša je dočekalo kraj rata.
Poljski židov Philip Bialowitz, tada 15-godišnjak, je preživio. On i brat su odlučili da je bolje da poginu od metka nego da bude ugušeni u plinskoj komori. Prije bijega u logoru su proveli 6 mjeseci. Imali su veliku sreću, ispričao je svojedobno Phillip koji je prije dva mjeseca umro u 90 godini života. Preživjeli su u logoru, a poslije su uspjeli i pobjeći.
- Pronašli smo skrovište kod jednih poštenih poljskih seljaka. Uvijek ću biti zahvalan tim ljudima. Za mene su ti ljudi
pravi heroji, jer da se otkrilo da me skrivaju, platili bi životom - kazao je Phillip koji je desetljećima kasnije posjećivao potomke te obitelji u Poljskoj. On je, inače, svjedočio u procesima protiv bivših nacističkih zločinaca, napisao knjigu o Sobiboru i pomagao u formiranju mreže preživjelih.
Sakrili tragove postojanja logora
Nakon pobune zapovjednik SS jedinica Heinrich Himmler naredio je da se Sobibor sravni sa zemljom. Na mjestu tog strašnog logora smrti posadili su šumu kako bi izbrisali sve tragove njegovog postojanja.
No svi tragovi nisu izbrisani. Prije dvije godine arheolozi su istraživali područje ispod ceste koja prolazi preko područja na kojem je bio logor. Pronašli su duboke redove cigle, koji su ostaci zidova plinskih komora. Ostali su iznenađeni stanjem očuvanosti pronađenih ostataka zidova. To otkriće će sada pomoći i u što precizijem odreživanju broja ubijenih ljudi u logoru.