Protiv Donalda Trumpa podignuta je optužnica, a protiv Ivice Todorića je odbijena.
Bivši američki predsjednik, a navodno i kandidat na povratak u Bijelu kuću, optužen je za kupovanje šutnje od bivše Playboyeve zečice Stormy Daniels uoči predsjedničkih izbora 2016. godine. Svi drugi, kompliciraniji grijesi poput poreznih utaja ili izazivanja državnog udara 2021. godine, stavljeni su na čekanje. Prvo se krenulo sa seks skandalom.
Ivica Todorić, posrnuli tajkun koji na izbore izlazi s populističkom mantrom borbe ugnjetavanog naroda protiv korumpirane elite - otprilike kao Trump - otvoreno slavi činjenicu da je Optužno vijeće Županijskog suda odbilo krunski dokaz DORH-a u procesu za izvlačenje novca iz Agrokora.
Politički progon?
Trump je prvi predsjednik SAD-a u povijesti protiv kojega je podignuta optužnica. Za Todorića se od samog počeka sumnjalo hoće li hrvatsko pravosuđe biti sposobno podići optužnicu, a kamoli izboriti osuđujuću presudu.
I na tragu Donalda Trumpa, Todorić danas koristi nezakoniti dokaz, vještačenje famoznog Ismeta Kamala, kao potvrdu činjenice da je žrtva političkog progona. I kod postupaka protiv Todorića postavljaju se ista pitanja kao i slučajevima političke korupcije: je li DORH nesposoban voditi takve postupke ili naprosto korumpiran?
Radi li pod politički pritiskom: s jedne strane da izbjegava procese protiv Plenkovićevih ministara, a s druge da pokreće postupke protiv političkih meta, kako to sugerira Todorić?
Debakl DORH-a
DORH se sada pokušava izvući od odgovornosti, najavljujući da će tražiti povrat novca od Ismeta Kamala, za kojeg se tvrdi da uopće nije sudski vještak, da ne zna hrvatski jezik, te da nije vještačenje Agrokora proveo on, već je samo potpisao izvješće tvrtke koja je u čitavom postupku bila u sukobu interesa. Premda za to navodno nemaju nikakve osnove.
I to je pravi debakl.
A taj debakl još dodatno narušava povjerenje javnosti u Državno odvjetništvo. Najprije zbog činjenice da nema volje baviti se političkom korupcijom, naročito protiv vladajuće stranke, a sada da nema kompetencije voditi ovako složene procese gospodarskog kriminala.
I što sad? Hoće li šefica DORH-a Zlata Hrvoj Šipek podnijeti ostavku ili će se braniti da je taj proces protiv Todorića naslijedila od svojih prethodnika, Dinka Cvitana i Dražena Jelenića?
Oslabljen i osakaćen
Na DORH-ovim leđima trenutno se prelamaju dva trenda. HDZ ga želi oslabiti i držati na uzici, potplaćenog, potkapacitiranog i neambicioznog, a to onda sve dođe na naplatu kad se upravo takav DORH treba uhvatiti u koštac s velikim i zahtjevnim predmetima kao što su Todorić i Agrokor.
Pa ako politika kontrolira DORH, želi ga osakatiti kad se bavi političkom korupcijom, a podržati kad se bavi politici zanimljivim predmetima. I tako DORH pomalo ide iz zla u gore.
Iskonski grijeh
Nakon prozivki za ignoriranje politički osjetljivih predmeta, sada je na udaru zbog nekompetencije u provođenju vjerojatno najveće istrage u povijesti Hrvatske, protiv najvećeg tajkuna i najveće korporacije ikad. Plenković možda ima DORH na vezi, ali to mu se u ovom slučaju obilo o glavu.
Jer neuspjeh DORH-a očito je i neuspjeh Plenkovića.
I još gore, pad optužnice protiv Todorića, barem u ovoj fazi, samo se nakalemio na Plenkovićev "iskonski grijeh", a to je lex Agrokor. Zakon kojim se Plenković hvali da je spasio Hrvatsku, vodio je u nove probleme i dubioze, političke hipoteke, pa i otvorene optužbe, da bi sada sramotno eskalirao u istrazi protiv Todorića.
Ispada, dakle, da je hrvatsko pravosuđe korumpirano ili naprosto nesposobno. Teško se odlučiti za manje zlo.